AŞK - CİNSELLİK

Cinselliğin püf noktaları

Kadın ve erkek kaç yaşında cinsellikte doruğa ulaşır? Cinsellikte tek hedef ne olmalı? Bu haberimiz şimdi olmasa bile ileride sizi de ilgilendirebilir.
 
   
 
 
     
"Cinsellik için yaşlıyım" düşüncesi artık kabul görmüyor. Cinsellik beyinde başlıyor.

Beyin, en önemli cinsel organ. Yine de yüzyıllar öncesinden gelen bazı mitler, alışkanlıklar, orta yaş ve yaşlılıkta cinsellikten uzak durulmasına zemin hazırlıyor. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), "Kadında Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Açısından Sağlıklı Yaşlanma"yı inceledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geropsikiyatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır’ın hazırladığı araştırmada orta yaş ve yaşlılıkta cinsel yaşamı bozan 12 mit sıralandı.

Erkek ve kadın yaşlanınca cinselliğin kalitesi düşer

Yanlış, çünkü cinsel uyarılara tepki 50 yaşından sonra farklıdır ama kötüleşmez. Erkekler 20’li yaşlarındaki kadar sert ereksiyon olmayabilir. Ancak sertleşme daha uzun sürdürülebilir. Yaşlandıkça kadın ve erkeğin cinsellikteki özgüveni artar. Kadın birleşmeden daha fazla zevk alır. Her iki cins duygusal açıdan olgunlaşır. Daha derin, yakın ilişki kurarlar. Cinselliğin kalitesi artar, ulaştığı yüksek düzeyde kalır.

Vajina yeterince nemlenmez, penis hızlı sertleşmezse isteksizlik vardır

Bu tamamen yanlış. Yetersiz nemlenmeye cinsel isteksizlik değil, hormonal değişim yol açar. Sorun jel, hormon içeren krem veya hormon tedavisiyle düzeltilebilir. Yaşlı erkeklerde cinsel arzu her zaman sertleşmeye dönüşmez. Bazı erkekler cinsel arzuyu penisinde değil, bedenlerinin tümünde hisseder.

Sertleşme sorunu kaçınılmazdır tıbbi müdahale gerekir

Yanlış. Çoğu kez erkekler doğal fizyolojik değişikliklerle sertleşme sorununu karıştırabilir. Penisin 20 yaşındaki kadar sertleşmemesi doğaldır. 40 yaş civarına kadar hemen hemen her erkek bir sertleşme sorunu yaşayabilir. Korkular sorunu artırır. Sağlıklı, fiziksel ve cinsel açıdan aktif erkekler sertleşmelerini tıbbi müdahale olmadan, tüm yaşlılık döneminde sürdürebilir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü 65 yaş üzerinde erkeklerin sadece yüzde 15-25’inde ileri derecede sertleşme sorunu olduğunu bildiriyor. Bunların çoğunun da nedeni kullandıkları ilaçlar, tıbbi hastalıklar.

Menopoz sonrası cinsel istek çok azalır

Yanlış. 50 yaş üzeri kadınlarda yapılan araştırmaya göre, yüzde 72’den fazlasının cinsel arzu azalması dahil, cinsel yaşamlarıyla ilgili herhangi bir şikayeti yok. Menopoz sonrası kadının cinsellikten uzaklaşmasının nedeni hormonal dengesizlik veya olumsuz düşünceler. Her ikisi de kolaylıkla halledilir.

Eşince uyarılmazsa, erkek sorun yaşar

Yanlış. 40 yaşından itibaren erkekte sertleşme sağlamak için penisi doğrudan doğruya uyarmak gerekir. Orta yaşta bir sevişme sorunu varsa, yaşlanan vücut görünümünden çok ilişkilerdeki çatışmalardan kaynaklanabilir. Erkekler, kadınlarla psikolojik olarak uyum içinde olurlarsa gençliklerinde yaşamadıkları derecede cinselliği yaşarlar. Duygularını içlerinde saklamaktan çok ifade ettiklerinde daha tutkulu ve ihtiraslı olurlar.

Erkek 15-20 yaş arasında cinsellikte doruğa ulaşır

Yanlış. 20 yaşındaki sertleşme yaşlılık dönemine oranla daha güçlüdür. Ancak cinselliğe sadece hızlı, yüksek oranda sertleşme ölçütüyle bakılmamalı. Erkek iyi bir aşık olma, boşalma kontrolü ve farklı yollarla eşini memnun etme yeteneğini yaş ilerledikçe kazanır.

Kadınlar 30’unda cinsellikte doruğa ulaşır

Yanlış. Yaygın kanının aksine, bu yaşta cinsellikleri zirveye çıkıp sonra azalmaz. Orgazm kapasitesi (bir çok kez orgazm olma yeteneği dahil) yaşlandıkça düşmez. Vücutlarını daha iyi tanırlar, sevişmedeki özgüvenleri artar.

Gençlikte daha derin orgazm yaşanır

Yanlış. Kadınlar çoğu kez orgazmı 40 yaşından sonra daha yoğun yaşadıklarını ifade ederler. Erkekler boşalma güçlerinin orta yaşta gençlik dönemlerinde olduğu gibi kuvvetli olmadığını fark eder. Diğer yandan orgazmı sadece penis başında değil, tüm bedende hissederler.

Kalp ve fiziksel sorunu olan cinsellikten kaçınmalı

Yanlış. Boston New England Deaconess Hastanesi’nde 1600 kişi üzerinde yapılan çalışma, cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirme riskinin, sabah yataktan kalkarken yaşanacak kalp krizi riskine eşit olduğunu gösterdi. ABD Ulusal Yaşlılık Enstitüsü yöneticisi Dr. Robert Butler’a göre, cinsel birleşme sırasındaki kalp krizinden kaynaklanan ölümler, tüm koroner ölümlerin yüzde birinden daha az. Bunların da yüzde 70’i stresin yüksek olduğu evlilik dışı ilişkilerde görülür.

Cinsel ilişki orgazmla bitmeli

Yanlış. Orgazm her zaman ulaşılması gereken bir hedef değil. Gerçekten yaşlı aşıklar, orgazm olmaksızın derinlemesine sevişir.

Oral seks gençler içindir

Yanlış, cinsellik davranışları üzerine Janus Raporu ve cinsellik üzerine son Kinsey Enstitüsü raporuna göre çiftler 40 yaşlarında 20’li yaşlara oranla daha fazla oral seks yapar.

Cinsellikte tek hedef birleşme olmalı

Yanlış. Batı kültüründe cinsel ilişki, cinsel birleşme anlamına geliyor. Hint kitabı Kama Sutra’da ise birçok sevişme şekli önerilir. Ön sevişmeler, erkek ve kadının birbirine cinsel zevk vermek için yaptığı her türlü cinsel oynaşma, cinsel birleşme kadar zevk verir. Orta yaşı geçmiş erkekler, tıpkı kadınların istedikleri gibi, uyarılmak için dokunulmayı, öpüşmeyi ve okşanmayı ister. Hatta bazen cinsel organın oral yolla veya elle uyarılması daha fazla zevk verir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>