AŞK - CİNSELLİK

Cinsellikte Zevk Sınırları!

Cinsel zevki arttıran ve azaltan, bilinen dönem ve durumları biliyor musunuz?
 
   
 
 
     

Uygun olmayan günlerde partnerinizi boşuna zorlamaz ve onların zevk almamasını başka nedenlere yormazsınız.

Daha Çok Zevk Duyabileceğimiz Durum ve Dönemler

Yumurtama Dönemi 

İki adetin ortasındaki günlerde, yumurtlama gerçekleşir, bu dönemde testesteron hormonu zirve yapar. Bu hormonun yüksekliği, kadınların daha çok seks arzulamalarına neden olur. Bu dönem, kadınların kendi kendilerini de en çok tatmin ettikleri dönemdir. Kadınlar bu dönemlerinde daha kolay orgazma ulaşırlar. Yumurtlamanın arkasından artan östrojen ve oksitosin hormonları da du yüksek arzulamanın 3-4 gün kadar daha devam etmesini sağlar. Bu dönemlerdeki cinsel ilişkilerde, çocuk olma olasılığı çok yüksektir. 

Dengeli Beslenme

Düşük yağ içerikli bir diyetle beslenen kişiler, düşük vücut ağırlıkları ve yüksek DHEA oranları cinselliklet daha yüksek zevk alma imkanı verir. Yağlı beslenen kişilerde meydana gelecek atheroskleroz (damar kireçlenmesi) nedeni ile kan akımları bozulacağından erektil dokularda tam bir şişme olmayacak ve cinsellikten maksimum haz duyulamayacaktır.

Bedensel Egzersiz

Düzenli yapılan egzersiz, vücut hormon seviyelerini etkiler. Özellikle testesteron hormonu seviyesi yükselir. Cinsellikteki zevki yöneten bu hormonun yükselmesi, daha fazla zevk alınmasını sağlar. Egzersiz yapmakla dokulara daha çok kan götürecek damarsal yapıların gelişmesi de sağlanır. Vajinal dokuların his özellikleri artar. Kardiyovasküler (kalp ve damar sağlığı için) sağlık amacı ile yapılan spor da çok yarar sağlar. Haftada 2-3 gün , 20-30 dakika süre ile kalp atım hızını 120'nin üzerinde tutacak aerobik egzersizler, burada söz konusunudur. Yürüyüş, hafif koşu, egzersiz makineleri, yüzme örnek olarak verilebilir.

Nefes Alma Kontrolu Egzersizleri

Düzenli nefes alma ve gevşeme egzersizleri yapan kişilerde DHEA seviyeleri yükselir. Sabah ve akşam meditatsyon yapan kişiler, cinsellikten daha yüksek zevk alacaklardır.

Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri karın alt duvarını oluşturan kasların egzersizleridir. Özellikle gebelikte kolay doğum amacı ile ve gebelik sonrası idrar kaçırma sorununa karşı uygulanır. Bu egzersizler sayesinde karın alt duvarı kaslarına daha çok kan akımı sağlanacaktır. Vajina daha duyarlı hale gelir.
Masaj

Masaj kan akımını arttıran bir faktördür. Kan akımının artması ve DHEA'nın artması ile daha yüksek bir cinsel arzu ve orgazm yaşanabilir.


Daha Az Zevk Duyabileceğiniz Durum ve Dönemler


Progesteron Seviyesinin Yükseldiği Dönemler

Menstürasyon kanamasının görüldüğü günden önceki hafta, kanda yükselen progesteron, cinsel isteği birden azaltır. Eşler birbirlerinin özel günlerini bilmeli ve zorlamamalıdır.

Emzirme Dönemi 

Süt üretimini kontrol eden hormon olan prolaktin, cinsel isteği azaltan bir diğer faktördür. Bu dönemde süt bezlerinden sütün dışarı atılması için salgılanan bir diğer hormon olan oksitosin, uterus (rahim) kasılmasına neden olur ve orgazmı duymayı sağlayabilir.

Sigara İçmek

Sigara dumanındaki bir çok kimyasal madde, damarlarda kasılmaya ve kan akımının azalmasına neden olurlar. Kan akımı bozulan klitoris, vajina ve cinsel organlar daha az duyarlı olurlar. Sigara içildikten sonra yapılan cinsellikte orgazm daha az yaşanır.
Stres

Stres durumunda, kandaki DHEA ve testesteron seviyeleri düşer. Stresli bir günden sonra cinsel istek azalır. Stres nedeni ile kortizol gibi stres hormonları artar. Kan damarlarının daralması ve kan akımının azalmasına neden olur. Stres cinsel yaşamda çok önemli faktörlerden birisidir. Önemli bir toplantı öncesi, sınav öncesi ve benzer durumlarda cinsel istek ve cinsellikten zevk almak belirgin oranda azalır.

Uykusuzluk 

Uykusuzluk halinde stress hormonlarından kortizol salınımı artar. Bu hormonun yüksekliği cinsel istekte azalmaya neden olur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>