AŞK - CİNSELLİK

Doğum Kontrol Yöntemleri

Hamile kalma riskini önlemek için hangi doğum kontrol yöntemini seçmeniz gerekiyor? İşte cevabı...
 
   
 
 
     

Evlendiniz, belki daha çok yeni, belkide yıllar geçti. Eşiniz ve siz ne zaman çocuk sahibi olacağınıza karar verdiniz ve daha uzun bir zaman var. Şimdi sıra hamile kalma riskini önlemek için hangi doğum kontrol yöntemini seçeceğinize geldi.

TÜPLERİN BAĞLANMASI

Tüplerin bağlanması yönteminde fallop tüplerinin kapatılarak yumurtanın rahme inmesini engellenir ve sonucunda spermler yumurtaya ulaşamaz. Gelişen teknolojiyle artık fallop tüplerine ameliyat gerektirmeksizin spiral yerleştirilebilmektedir. Erkekler ise vasektomi ile spermleri taşıyan tüplerin kesilmesi sonucunda bebek ihtimalini ortadan kaldırmış olur. Ancak gelecekte fikir değişikliği söz konusu olursa tüplerin bağlanması ve vasektomi geri döndürülebilir ve tekrar hamilelik söz konusu olabilir.

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Etkili ve uzun süreli doğum kontrol hapları sayesinde kadınlar aylık periyotlarını isteklerine bağlı olarak atlayabiliyorlar. Bazı haplar adet dönemini bir yıla kadar ertelerken bazıları yılda 4 dönem şeklinde sıralıyorlar. Doğum kontrol hapları mensturasyon ağrılarını, kramplarını ve sıkıntılarını azaltabilir.

DİĞER YÖNTEMLER

Doğum kontrol haplarını almayı unutuyorsanız uzun süre etkili başka yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu metotlar sizi hamilelikten korurken verimliliğinizi de hiçbir şekilde engellememektedir. Cilde yapıştırılan bantları 3 hafta boyunca haftada bir kez kullanabilir ve 4. haftada periyodunuzun devam etmesi için çıkarabilirsiniz. Vajinal halkalar ayda bir yerleştirilmektedir. Progestin içeren aşılar ise 90 günlük bir süreyle etkili olmaktadır. Rahim içine yerleştirilen spiraller 10 yıl kullanılabilirken, derinizin hemen altına doktorunuz tarafından yerleştirilebilecek bir hormon implantı 3 yıl boyunca sizi hamilelikten koruyacaktır. Kalıcı prosedürler haricinde bu yöntemleri tercih ettiğinizde bebek için hazır olduğunuzda kullanmayı bırakabilirsiniz. Prezarvatif kullanmak ise bir diğer korunma yöntemi. Ancak prezervatifte oluşacak herhangi bir deformasyon doğum kontrolünde etkisiz bir yöntem olmasına neden olabilir. Siz ya da eşiniz daha önce başka bir partner ile cinsel ilişkiye girmişseniz prezervatif kullanmak kaçınılmaz olmalıdır. Doğru kullanıldığı takdirde sadece prezervatifler cinsel yollarla bulaşan hastalıkları önlemede başarılıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>