AŞK - CİNSELLİK

XXL isteriz dediler orta boy aldılar

Türkiye'de prezervatif pazarına girmeden önce bir anket çalışması yapan ve bu anketin sonuçlarına göre bir satış stratejisi belirleyen, Condomi firması şaşkın...
 
   
 
 
     
Türkiye pazarına girmeden, prezervatif kullanımıyla ilgili kapsamlı bir anket çalışması yapan Condomi firması, erkeklerin yüzde 48'inin XXL boy (en büyük boy) prezervatif tercih ettiğini saptamıştı. Verileri değerlendiren firma, satışların yüzde 15'inin XXL olacağını hesaplayıp ithalat yaptı.

İlk 6 aylık satışlarda bunun yarısına bile ulaşılamadığını söyleyen pazarlama sorumlusu Dr. Erkin Pekmezci ‘‘Buna karşın geciktiricili prezervatifler beklenenin üstünde satıyor. Şaşırdık kaldık’’ dedi.

Türkiye'de prezervatif pazarına girmeden önce bir anket çalışması yapan ve bu anketin sonuçlarına göre bir satış stratejisi belirleyen, Condomi firmasının yetkilileri, ne yapacklarını şaşırmış durumdalar. Çünkü Türk erkeklerinin ankete verdikleri cevaplarla tercih ettikleri prezarvatifler arasında büyük fark var. Türk erkekleri, anketteki soruya XXL (en büyük boy) prezervatif kullandıklarını belirttiler. Firma buna göre ithalat yaptı, ama ürünlerinin yarısını bile satamadı. Çünkü Türk erkekleri daha çok ‘‘geciktiricili’’ prezervatifleri satın aldı.

Yaptıkları ankete göre Türkiye'nin yıllık prezervatif pazarının 60-70 milyon adet olduğunu belirten Condomi firmasının pazarlama sorumlusu Dr. Erkin Pekmezci, Türkiye'de kişi başına yılda 1 prezervatif düştüğüne dikkat çekti. Dr. Pekmezci, ‘‘Dünya ortalaması kişi başına iki. Türkiye'de prezervatif kullanma oranı yüzde 8'lerde. Singapur'da ise yüzde 22, Batı Avrupa'da yüzde 50’’ dedi. Dr. Pekmezci'ye sorduğumuz sorular cevapları şöyle:

EN BÜYÜK BOY ELDE KALDI

Prezervatif konusunda Türk tüketicisinin profili nasıl? Prezervatif çeşitlerinizden hangileri daha çok satılıyor?

- Açıkçasını söylemek gerekirse başlangıçta düşündüğümüz gibi sonuç almadık. Türkiye pazarında XXL dediğimiz büyük boy prezervatiflerin daha çok satılacağını düşünüyorduk. Internette yaptığımız ankette erkeklerin yüzde 48'i XXL prezervatifi kullanacağını belirtmişti. Biz tüketici grup çalışmaları ve masabaşı değerlendirmelerle bu oranı yüzde 15 olarak düşündük. Fakat bu türe o kadar talep olmadı. Hayal kırıklığına uğradık. Satışlarımızın yüzde 15'ini büyük boyların tutacağını hesaplarken bu rakam yarısında kaldı. Buna karşılık bizi geciktiricili prezervatif satışları şaşırttı. Yüzde 25 gibi bir oran beklerken yüzde 30'u aştı.

ORTALAMA BOY 15 CM

Buradan nasıl bir sonuç çıkarıyorsunuz? Türk erkeklerinde penis uzunluğu ortalaması sanıldığından düşük, buna mukabil erken boşalma yaygın sorun, diyebilir miyiz?

- Evet, mizahi açıdan bakıldığında bu sonuç çıkarılabilir. Ama böyle bir yargıya varmak için elbette daha uzun araştırma ve istatistik gerek. Bizce Türk erkeğinin ortalama penis boyu 15-16 santim civarında. Bu boya da standart dediğimiz 17-18 santim uzunluktaki prezervatif türü uygun. Penis boyu 18 santimin üstündekiler için XXL, yani 20 santim boyundaki ürünler daha uygun.

Hürriyet
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>