DİĞER HABERLER

Haftanın Filmleri

"Rüyalar gerçek olsa filmi de böyle olur..." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumladı.
 
   
 
 
     
‘İkiyüzlü’ bir kahramanlık öyküsü

Milyonluk Bebek’le Oscarlara damgasını vuran Clint Eastwood, yeni filminde 2. Dünya Savaşı’ndaki Iwo Jima çarpışmasını konu ediniyor. Ama yönetmenin asıl derdi Amerikan usulü kahraman klişelerinin altını oymak

Atalarımızın Bayrakları
(Flags of Our Fathers) SAVAŞ-DRAM Y: Clint Eastwood O: Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, Paul Walker, Robert Patrick Yapım: 2006 ABD, 132 dk.

Clint Eastwood, son iki filmiyle (Mystic River / Gizemli Nehir ve hemen ardından gelen muhteşem Million Dollar Baby / Milyonluk Bebek) ‘çağımızın en iyi yönetmenleri’ listesindeki haklı yerini aldı artık. Eastwood’un yeni filmi, ‘şanlı’ Amerikan tarihinin unutulmaz anlarından birinin perde arkasını kurcalıyor. Joe Rosenthal tarafından çekilmiş “Bayrak Dikenler” fotoğrafının hikayesinin peşine düşen yönetmen, 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarından Iwo Jima savaşı çevresinde gelişen filminde ‘kahramanlık’ kurumunu tartışmaya açıyor. Ancak elbette bu artık mide bulandırıcı hale gelmiş, milliyetçilikle sıvanmış savaş filmlerinden biri değil. Yönetmen, ustalıkla yazılmış filminde etkileyici bir görsel atmosfer yaratmayı başarıyor ve diğer yandan muadili filmlerin sıkça düştüğü tuzaklara da itibar etmiyor. Üstelik bu öyle tek taraflı savaş filmlerinden biri de değil. Eastwood Atalarımızın Bayrakları’ndan kısa süre sonra gösterime girecek Letters from Iwo Jima ile de olayı Japonların tarafından anlatacak (filmin kurgusu halen devam ediyor). İki film birbirinden bağımsız, lakin art arda izlendiklerinde bir bütün oluşturacaklar.
Rüyalar gerçek olsa
filmi de böyle olur

Rüya Bilmecesi
(The Science of Sleep) ROMANTİK-KOMEDİ Y: Michel Gondry O: Gael García Bernal, Charlotte Gainsbourg, Jean-Michel Bernard, Emma de Caunes, Alain Chabat Yapım: 2005 İspanya, 94 dk.

Michel Gondry, video klip dünyasında çığır açan çalışmalarının ardından, Charlie Kaufman desteğiyle zıpladığı sinema dünyasındaki taze kariyerinde dört başı mamur bir başyapıta imza attı bile hali hazırda (Eternal Sunshine of the Spotless Mind ya da bizdeki vizyon adıyla Sil Baştan). Gondry bu kez Kaufman’sız yollarda ve senaryosunu da yazdığı Rüya Bilmecesi’nde, rüyalarıyla gerçek hayatı ayırt edemeyen bir adamın; Stephane’in hikayesini anlatıyor. Takdir görmeyen bir sanatçı olarak, biraz para kazanmak için Paris’te sefil bir işe başlayan Stephane, yan komşusu tatlı Stephanie’ye aşık olunca, zaten afet yeri gibi olan hayatı, iyice perişan hale geliyor... Michel Gondry’nin bu filmi, içindeki çocuğu özenle muhafaza eden herkesin bayılacağı, zekice buluşlarla dolu harika bir eser. Yönetmen, görsel ustalığını yine konuşturuyor gerçi ama filmin asıl güzelliği naif karakterleri ve tatlı detaylarında. Gael Garcia Bernal ve Charlotte Gainsbourg da gerçekten harika oynuyorlar...


Ecnebi parası bizi
bozmasın ağalar

Çinliler Geliyor
KOMEDİ Y: Zeki Ökten O: Cüneyt Türel, Yaman Tarcan, İpek Bilgin, Bülent Kayabaş
Yapım: 2006 Türkiye, 95 dk.

Çinliler Geliyor, Yeşilçam’ın Babam ve Oğlum sonrası Ege’ye konuşlanma eğiliminin son ürünü. Yer tipik bir Batı Anadolu kasabası, şive malum, karakterler (daha doğrusu tipler) deli dolu, mevzu eğlenceli. Dondurmam Gaymak’la, Babam ve Oğlum ve Selamsız Bandosu önümüzdeki yapımın başlıca referansları. Çinliler Geliyor, kasabanın en mühim gününe, kurtuluş töreni hazırlıklarına odaklanıyor. Kasabanın tatlıcısı Salih’in çevresinde örgütlenen bir grup musikişinas, törende şarkı söylemek üzere harıl harıl çalışıyor. Günlerden bir gün, koromuz artık eni konu belini doğrultmuşken, belediye binasını ziyaret eden bir grup Çinli işadamı ortalığı karıştırıyor. Rivayete göre Çinliler bölgeye fabrika kurma niyetinde ve çevredeki arazileri yüksek fiyata satın alacaklar. Kısa yoldan zengin olmanın derdine düşen kasabalı, koroyu ve kurtuluş törenlerini umursamaz oluyor elbette, olan da hevesle hazırlanan tatlıcısı Salih’e oluyor...
İspanya’dan lezzetli
bir komedi örneği

Hayatın Lezzeti
(Tapas) KOMEDİ Y: Jose Corbacho, Juan Cruz O: Angel de Andres Lopez, Maria Galiana, Elvira Minguez, Ruben Ochandiano Yapım: 2005 İspanya, 94 dk.

İspanya’dan gelen Hayatın Lezzet, televizyon kökenli Jose Corbacho-Juan Cruz ikilisinin ilk uzun metrajı. Ödül listesi hayli kabarık bu eğlenceli film, büyük şehrin iç içe geçmiş günlük rutinine vurgu yapmak niyetinde ve birbirinden sıradan beş karakterin izini sürüyor. Mesela emekli çiftimiz Mariano ve Conchi var; yalnızlık korkusuna kapılmışlar, orta yaşlı Raquel aradığı aşkı internette bulmayı umuyor, süpermarkette çalışan Cesar ve Opo gelecek planları yapmakla meşgul ve bir de yeni aşçısı Mao’yla tanışması sayesinde hayatı değişen Lolo var... Karmaşık görünüyor değil mi, aslında hiç değil. Hayatın Lezzeti kolay hazmedilecek sevimli bir film, korkulacak bir durum yok yani.Aşk geçer gurur kalır

Gurur Dünyası
(Vanity Fair) DRAM Y: Mira Nair O: Reese Witherspoon, Eileen Atkins, Jim Broadbent, Gabriel Byrne, Bob Hoskins Yapım: 2005 İngiltere-ABD, 141 dk.

Hint asıllı kadın yönetmen Mira Nair’in William Makepeace Thackeray’in (Kubrick başyapıtı Barry Lyndon’ın da yazarı kendisi) meşhur eserinden uyarladığı Gurur Dünyası, nihayet sinemalarımızda. Başrolde Hollywood’un yeni ‘büyük yıldız’ı Reese Witherspoon, çevresinde usta aktörlerden müteşekkil bir yan oyuncu kadrosu. Gurur Dünyası, küçük yaşta yetim kalan ve çocuk yaşta girdiği Miss Pinkerton Akademisinden mezun olduktan sonra sosyeteye girebilmek için ince zekasını ve güzelliğini seferber eden Becky’nin hikayesini anlatıyor.


Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>