DİĞER HABERLER

Kadınla Erkek Ayrı Dilden Konuşuyor! 

Erkekler, monoton, argoya dayalı, yöresel lehçe ağırlıklı, kadınlar ise zengin kelime dağarcıklı, akıcı’ ve sanılanın aksine erkeklerden daha az konuşuyor.
 
   
 
 
     
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahir Balcı, dil ve cinsiyet arasındaki bağlantıya ilişkin gerçekleştirdikleri araştırmaların, kadın ve erkeklerin birbirlerinden ayrı konuştuklarını gösterdiğini kaydetti. Balcı, araştırma için dört kişilik kadın, erkek ve karma gruplar oluşturduklarını, evlilik konusu üzerinde tartışma yarattıklarını, elde edilen bulgulardan kadınların erkeklere oranla daha çok konuştuğu şeklindeki ön yargının gerçek olmadığı sonucuna varıldığını bildirdi.
       
SOSYAL VE KÜLTÜREL YAPIYLA İLGİLİ
       
Çevre ve kültürel yapının bireylere belli roller yüklediğini ve buna uygun davranış sergilemelerinin beklendiğini vurgulan Balcı, Çeşitli araştırmalar, çocukların üç yaşından itibaren cinsiyetlerine özgü dilsel davranış biçimleri edinmeye başladıklarını ve anne-babaların da bu duruma kullandıkları dille katkıda bulunduklarını ortaya koymaktadır dedi.
       
KADINLAR ERKEKLERDEN AZ KONUŞUYOR
       
Balcı, kadın ve erkek arasında dil kullanımına dayalı farklılıkların sosyal ve kültürel yapıyla yakından ilişkili olduğunu belirterek, Sanılanın aksine kadınlar erkeklerden çok konuşmuyor. Az ve alçak sesle konuşuyorlar, erkekler ise daha çok ve yüksek sesle konuşmayı tercih ediyorlar dedi.
       
ERKEKLER, SÖZ KESİYOR
       
Balcı, araştırma kapsamındaki grupların kaydedilen konuşmaları incelendiğinde, erkeklerin monoton, argoya dayalı ve yöresel lehçe ağırlıklı, kadınların ise ses bilgisi bakımından çocuk diline yakın, zengin kelime dağarcıklı ve akıcı dil kullandıklarının belirlendiğini kaydetti. Balcı, araştırma sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
       
Kadınlar duygusal bir yaklaşımla konuşmalarında ünlemlere ağırlık verirken, erkekler daha çok ad ve belirteçleri tercih ediyorlar. Kadınlar neden-sonuç ilişkisine dayalı, hoşgörülü ve iletişimi devam ettirmekten yana bir tartışma içindeler, erkekler ise düşüncelerini örneklerle güçlendirmek yerine doğrudan benimsetmeye çalışıyorlar ve söz keserek konuşuyorlar. Konuşmalar sırasında kadınlar konunun özünü kaybetmemek için çaba harcarken, erkekler genelde konudan sapıyor ve ana temadan uzaklaşıyorlar."
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>