DİYET

Diyet yapanlar dikkat...

Artık hamur işini istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Bu diyet tam size göre...İşte mucizevi diyet...
 
   
 
 
     
Minnesota Üniversitesi'nde obezite araştırmaları yapan profesör David Bernlohr'un kendisi için geliştirdiği bu diyet, Türk damak tadına da son derece uygun. Çünkü standart diyetlerin yanına bile yaklaştırmadığı birçok yağlı ve karbonhidratlı yiyecek serbest! Northwoods adını verdiği diyetle 6 ayda 20 kilo veren Bernlohr, öğle yemeklerinde pizza bile yiyor. Aslında Bernlohr bunun özel bir diyet programı olmadığı, kitabını da yazmayacağı konusunda ısrarlı ama obezite merkezindeki diğer meslektaşlarını da zayıflatan diyet internette çok popüler.

19.30'dan sonra yemek yasak

Diyetin ön önemli iki kuralı sabahları kahvaltı etmek ve akşam 19.30'dan sonra bir şey yememek. Kahvaltı sayesinde ensülin salgılanması dengelenerek gün içinde atıştırıp fazla yemenin önüne geçiliyor. Akşamları yemeyince de vücudun yağ depolaması engelleniyor. Rejimin ikinci kuralı ise kalorileri azaltmak. Bernlohr'a göre tabağınızdakinin yarısı sağlığınız için yeterli. Ancak buna karşılık haftada birkaç kez cips, çikolata yemek ya da bira içmek serbest. Böylece yasak yiyecekler yüzünden diyetin tamamen bırakılması engelleniyor.

Yemek son zevkimiz

Peki obezite uzmanı bir profesör nasıl oldu da şişmanladı? Bernlohr yemek yeme tutkusunu "Masanızın üstünde sevişemezsiniz ama daima yemek yiyebilirsiniz. Yemek yemek insanların toplum içinde yaşayabileceği tek zevk. Ucuz ve bol miktarda olduğu için de şişmanlatıyor" sözleriyle açıklıyor.

Mucize diyetten örnek mönü

Kahvaltı Karbonhidratlar: Kek pasta yerine yulaf, mısır gevreği ve süt, yumurta, salam tercih edilmeli.

Öğle yemeği

Protein ve yağlar: Kimi gün bir kase yoğurt ya da bir meyve yeterli. Ama muz ve incir gibi şekerli meyveler yasak değil. Canınız çektiğinde 1-2 dilim pizza yemenizde de sakınca yok.

Akşam yemeği

Protein ve sebzeler: Mutlaka saat 19.30'dan önce yenmeli. Et, sebze ve salata bir arada yenebilir. Ancak ekmek, makarna ve pilavdan kaçınmakta fayda var. Ayrıca toplam porsiyonun küçük olmasına özen gösterin.

Ara öğün

Her gün ara öğün yemek zorunda değilsiniz. Ancak maç ya da parti gibi organizasyonlarda bitter çikolata, bira ya da cips serbest. Bunların haftada 1-2 kezden fazla tüketilmemesine de biraz özen lütfen!

Spor

Behlohr'a göre yalnızca sporla kilo veremezsiniz. Ancak haftada 3-4 kez 1 saat bisiklete binmek, yürümek ya da koşmak sağlıklı zayıflamanız için gerekli.

Dijital kalori bekçisi

Diyet yapanların en büyük sıkıntısıdır kalorileri hesaplamak. Ama artık kolayı var! İnternet üzerinden cep telefonu veya avuç içi bilgisayara yüklenen ve "dijital kalori bekçisi" olarak adlandırılan bir program, tam 25 bin yiyeceğin kalori, yağ ve karbonhidrat oranlarını içeriyor. Yemek istediğiniz besini programa girince, o günkü yağ ve kalori alımı otomatik olarak hesaplanıyor. Program, bir sonraki öğünde hangi besinden ne kadar yenmesi gerektiğini de söylüyor. Kalori miktarı aşıldığında ise hemen alarm vererek uyarıyor. Bu mucize program, 2005 yılı içinde satışa sunulacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>