DİYET

Kilo vermek çok kolay

İdeal kilonuza geri dönmek istiyorsanız artık diyet yapmanın vakti geldi demektir. Hayatı kendinize zehir etmeyi bırakın da artık bir şeyler yapın.
 
   
 
 
     
Kilo vermek için yapılması gereken ilk şey kendinize güvenmek...

Azim ve karar da bu güvenin ardından geliyor. Dr. Murat Topoğlu "Eğer kilolarınız 5-6 kilo fazla ise kendi başınıza yapacağınız akıllı diyetler ve egzersiz sonucu bunları verebilirsiniz. Ancak 5-6 kilodan fazlanız varsa mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolü altında kilo vermeniz gerekir" diyor. Hormonların etkisi Hormon bozuklukları, şeker hastalığı, tiroit bezinin az çalışması, kan şekeri düşüklüğü kilolarınızın sebebi olabilir. Öncelikle bunun araştırılması ve uygun şekilde doktor gözetiminde ele alınması gerekir. Ancak altta yatan bir rahatsızlık yoksa ve yanlış beslenme, hareket azlığı gibi sebeplere bağlı olarak kiloluysanız bu konuda da dikkatli adımlar atmalısınız ki kesin sonuca ulaşın.

Neden şişmanlarız?

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de 25 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ı, erkeklerin ise %20'si fazla kilolu sınıfına giriyor. Bu durum aslında bir anlamda gelişen teknolojinin bir sonucu...

Televizyon ve radyolar bizi sürekli oturmaya, asansörler merdiven kullanmamamıza, otobüs ve arabalar da yürümemize engel oluyor. Sonuç ise harcamamız gereken kaloriyi, enerjiyi tüketemeyince aldığımız kaloriler fazla gelip yağa dönüşüyor, bu da kilo almamıza neden oluyor.

Çalışanların çok hızlı yemek zorunda kalması, genellikle ekmek veya sandviç arasına konulan peynir, sucuk, mayonez, ketçap gibi kalorisi yüksek besinleri bir arada tüketmesi de kiloların bir nedeni... Oysa sağlıklı beslenme, doğumdan ölüme kadar devam etmesi gereken bir alışkanlık...

Bunları bilin;

• Sıcak suyun metabolizmayı hızlandırıp fazla kilo verdirdiği doğru değildir.

• Sabahları sıcak suyun üstüne limon sıkıp içince zayıflayacağınızı düşünmeyin.

• Piyasada bulunan zayıflama çayları adı altında satılan çayların kullanılması yanlıştır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>