DİYET

Yiyerek Zayıflayın

Diyetinize bazı besinleri ekleyerek zayıflamanız mümkün. İşte zayıflamayı hızlandıran yiyecekler
 
   
 
 
     

Daha çok yiyerek zayıflamak kulağa gerçek olamayacak kadar harika gelse de, diyetinize bazı besinleri ekleyerek zayıflamanız mümkün. İşte zayıflamayı hızlandıran yiyecekler

YAĞ EKLEYİN

Tabağınızda daha az yağ olması, vücudunuzda da daha az yağ olacağı anlamına gelmez. Yağ tüketimini kısıtlamanın zayıflama üzerinde herhangi bir olumlu etkisi bulunmuyor. Birçok insan, kilo vermek veya kilosunu korumak için mümkün olduğunca az yağ tüketmeye çalışıyor. Oysa yağ karbonhidrat veya proteinden daha çok kilo aldırmıyor. Önemli olan, tükettiğiniz toplam kalorinin çok fazla olup olmadığı.

Tıpkı protein gibi yağ da çatalı bıçağı bir kenara koymanızı sağlayacak kadar güçlü bir tokluk hissi yaratır. Ve bunu, midede bazı hormonların salgılanmasına yol açarak yapar. Bu hormonlar beyne sinyal göndererek doyduğunuzu, yeterince yediğinizi bildirir. Yapılan bir araştırmada, deneklerin bir kısmına yüzde 33'ü yağlardan oluşan bir diyet uygulanmış, diğer grupta ise bu oran sadece yüzde 18'miş. Sonuç: iki grup da aynı miktarda kilo vermiş: Yağ, aynı zamanda karbonhidratların sindirimini de yavaşlattığı için, kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerini kontrol altına almamıza yardımcı oluyor.

Beslenme uzmanlarına göre, alınan günlük kalori miktarının yüzde 25-35'inin yağlardan oluşması gerekiyor. Tabii yağdan yağa fark olduğunu da hatırlatalım. Tükettiğiniz yağın yüzde 70'i doymamış yağlardan oluşmalı. Zeytin, zeytinyağı, badem, fındık, avokado ve somon gibi. Tereyağı, tam yağlı süt ürünleri ve kırmızı ette bulunan doymamış yağları ise günde 14 gramla sınırlamaya çalışın. Bir yemek kaşığı tereyağı ve beş gram dana eti ile günlük kotanızı doldurmuş olursunuz.

SU EKLEYİN

Birçok diyet içecek gibi su da sıfır kalori içeriyor. Fakat diğerlerinden farklı olarak kalori yakmaya da yardımcı oluyor. Yeterli miktarda su içmediğinizde metabolizmanız yavaşlar. Dahası, vücudunuz susuzluğu açlık olarak algılayabilir ki, bu da gereksiz kaloriler ve kilolar anlamına gelir. İdeal olarak günde 8-10 bardak su içmelisiniz. Yemekten önce 1-2 bardak su içmek de daha az yemenize yardımcı olabilir.

TAHIL GEVREĞİ EKLEYİN


Gece acıktınız ve mutfağın altını üstüne getirip, bir sürü kalori tükettiniz... Bunun yerine kendinize bir kâse tam tahıl gevreği koyup, üzerine az yağlı süt eklemeye ne dersiniz? Akşam atıştırmaları yüzünden kilo sorunu yaşayanlar üzerine yapılan bir araştırmada, deneklere akşam yemeğinden en az 90 dakika sonra tam tahıl gevreği verilmiş. Tahıl gevreği yiyen grup bir ay sonra bir kilo verirken, normal gece atıştırmalarına devam eden grup bir kilo almış. Sabah kahvaltısı olarak tahıl gevreği yemek de kilo kontrolü için etkili bir yöntem. Günün ilk öğününde tam tahıl gevreği yiyerek iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

LİF EKLEYİN

Birkaç kilo vermenin en kolay yolu genelde göz ardı edilir. Normalde hepimizin günde en az 20-30 gram lif tüketmesi gerekirken, birçoğumuzun diyeti bu miktarın ancak yarısını içeriyor. Kalorilerini kısıtlamayıp, beslenme düzenlerine lifli gıdalar ekleyenlerin dört ayda iki kilo verdikleri görülmüş. Düşünsenize, her zaman yediklerinizi yiyorsunuz ama kilo veriyorsunuz! Lif, besinlerin sindirim sisteminden geçişini hızlandırarak, vücudun kalori alımını azaltıyor. Daha fazla lif için diyetinize tam tahıl ekmeği ve kahverengi pirinç ekleyin ve meyveleri soymadan yemeye çalışın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>