GÜZELLİK

Güzellikte yeni sırlar

Gözaltındaki şişliklerin giderilmesinden, hücre yenileme özelliği olan meyvelere kadar bir çok doğal sır,
 
   
 
 
     
Güzellik ve doğa, akıl ve beden, gençlik ve deneyim arasında sıkı bir ilişki var. Gözaltındaki şişliklerin giderilmesinden, hücre yenileme özelliği olan meyvelere kadar bir çok doğal sır, her geçen gün ortaya çıkıyor.

Doğal ürün uzmanı Volkan Kurt, şifalı bitkilerin ve doğal ürünlerin güzellikteki bazı etkilerinden söz ediyor. Bedenimizin ihtiyacı olan vitaminlere ve minerallere cildimizin de gereksinimi bulunuyor. Geçmiş çağlarda da kadınların güzellik sırlarında, doğada neyin nerede olduğunu bilmelerinde gizli idi. O zamanlar da, buhar banyoları, bitkisel yağlardan yapılan kremler, tahıllardan meydana gelen maskeler varmış. Doğal nimetlerden yararlanmak tabii ki o zaman zorunluymuş. Çünkü bilinen başka bir güzellik ürünü yokmuş. Bugün ise her şey çok gelişse de insanlar daha zor durumda aslında. Çünkü binlerce bilgi yağıyor. Bunlar içinde neyin iyi neyin yanlış olduğunu bilmek aslında çok zor. O nedenle size yine güzelliğin bazı "sırlar"ını aktaracağım..

Avokado hücre yeniliyor

Avakado'yu hepiniz bilirsiniz. Ama hücreleri yenilediğini pek çok kimse bilmez. İçerdiği yağ asitleri ve vitaminlerle cilde çok iyi gelen bu meyveyi maske haline getirerek cilde sürebilirsiniz. Avokadonun etken maddeleri, derinin kurumasını da engeller.. A, B, D, E, H ve k vitaminlerinin yanı sıra lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein de içerir. Gerek yağı, gerekse suyu birçok kremlerde kullanılır. Kuru, yıpranmış ve yaşlanmış bir cilde sahipseniz mutlaka deneyin. Özellikle yazın daha çok işe yarar.. Çünkü avokadonun yağlı asitleri cildi güneş ışınlarından korur. Kuru ciltlere özellikle tavsiye ederim. Avokado'nun bu özelliği fındık, somon balığı ve keten tohumunda bulunan yağlarda da vardır. Bu ürünler de, deri hücrelerinin kendilerini yenilemesine yardımcı olur.

Bu arada kuru cilt için avakado maskesi önermek isterim. Bir avokado meyvesi ezilir ve yarım tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Bu karışım daha sonra bir yumurta sarısı ile karılır. bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip tekrar iyice karıştırılır. Yüze maske şeklinde sürülür ve yarım saat bekledikten sonra yıkanır.

Badem ve gülsuyu işbirliği

Bu arada güzellikte badem yağını hepimiz biliz de, yemiş halindeyken nasıl yararlanılacağını pek bilmeyiz. Bu konuda bir yöntemden söz etmek istiyorum: Bir avuç dolusu tuzsuz (ve kavrulmamış) bademi sıcak suya birakın. Sıcak su içinden alın ve zaten suda yumuşamış olan kabuklarını soyun. Bir havan içine alın ve dövün. Bir kaç damla gülsuyu da ilave edin ve merhem gibi olan kadar bu işleme devam edin. Ardından içine biraz bal koyun. (Bir tatlı kaşığı kadar) 1-2 saat bekletin ve tülbent yardımıyla süzün. İşte size cildi hem derinden temizleyen hem de güzelleştiren bir özel maske!

Parlak bir cilt

Lahana tohumunun mucizevi etkisi güzellikte kullanılır. Bunun için bir avuç tohumu gerekli. Tohumları bir kaba koyun. Üzerine küçük bir bardak domates suyu ekleyin. Bir bardak kadar da sirke ilave ettikten sonra beş dakika bekletin. Bu karışımın üzerine iki litre kaynamış su dökün. Bir ya da bir buçuk saat sonra süzün. İçine bir çorba kaşığı menekşe yağı koyun ve bu karışımı banyo suyuna dökün. Bu su cildinize bir ferahlık ve güzellik kazandıracak. Yüzünüze bu suyla yapacağınız kompres parlaklık sağlar.

Gözaltı problemleri

Bir çok kadın göz altındaki şişkinlikten şikayet ediyor. Bu şişkinlik hem yaşlı gösteriyor hem de sağlıksız resim veriyor. Bunun için size kuşburnu mucizesinden siz edeyim. Kuşburnunu kaynatın ve lapa haline getirin. Bu lapayı bir temiz tülbentin arasına koyup, (suda kaynatılarak sterilize edeceğiniz bir tülbent olmalı) bir yere uzanın. 15 dakika sonra bölgeyi ılık su ile yıkayın ve göz altı kremi sürün. Bir başka doğal gözaltı losyonunu da gelincik çiçeğinden yapabilirsiniz. Aktardan alacağınız kuru gelincikleri bir bardağa koyun. Üzerine kaynar su dökün. Soğuduğunda gözaltı losyonunuz hazır demektir. Sabahları ve akşamları bu losyonu göz altlarına küçük bir pamuk yardımıyla sürün.

Doğal güzellik ve bakım, bitkisel yöntemlerle incelme gibi sorularınızın yanıtlarını telefon ya da e-posta ile isteyebilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>