KÖŞE YAZILARI | CESUR DORUK

Baba Adaylarına Tüyolar

Hamileliğin ilk zamanlarında eşinizin ruh halinde ani değişmeler olabilir, buna hazırlıklı olun. (Cesur Doruk)
 
   
 
 
     

Gebe kalma sürecinde beslenmenize dikkat edin, gün içinde fındık, ceviz, badem gibi ürünler tüketin. Fazla stres ve yorgunluktan kaçının. Yüksek kafeinli gıdalardan uzak durun.

Hamileliğin ilk zamanlarında eşinizin ruh halinde ani değişmeler olabilir, buna hazırlıklı olun.

Bir süreliğine kendinizi ikinci plana alın ve eşinizin önceliklerine önem verin.

Etraftan çok akıl veren çıkacaktır. Dinleyin ama fazla kulakta asmayın, herkesin babalık karakteri zaman içinde kendiliğinden oluşur.

Cinsiyeti belli olmadan alışveriş yapmayın ama alışveriş yapmak isteyen eşinize de engel olmayın. (arasını bulun işte :)

Aş erme döneminde akıllara ziyan isteklere hazırlıklı olun ve sabırlı davranıp talep edilen yeşil erik, çilek vs. ürünleri derhal bulun.

Kendinizi hazırlayın, doğum ile birlikte eşinizin gözündeki ilk sırada olan yeriniz 3. sıraya kadar gerileyecek. Anne için öncelik önce bebek, sonra kendisi, kalan kısım size ait, onunla yetinmeyi bilin.

Vücudunda meydana gelen değişimlerle mutsuzluğa kapılan eşinize moral verin, bu haliyle de çok güzel olduğunu söyleyin. Yalandan kim ölmüş.

Depresyona girmeyin, gerekiyorsa psikolojik destek almaktan utanmayın, kaçınmayın.

Gebelik döneminde çok önemi olan yürüyüşlerde eşinize katılın, onu yalnız bırakmayın.

Gebelikte beslenme önemli, eşinizin yemesi ve yememesi gereken besinler var. Siz de aynı şekilde beslenmeye dikkat edin. Onun canının çekeceği, yemesinin yasak olduğu şeyleri siz de yemeyin.

Bez Değiştirme;

Özellikle yeni doğan bebeklerde alt değiştirme büyük önem taşıyor. Sık aralıklarla beslenen bebeğin pişik problemi yaşamaması için yine sık aralıklarla (günde 7-8 defa) altının temizlenmesi gerekiyor. Tamam, bu işi çoğunlukla anneler yapıyor ama tutun ki bebeğinizle yalnız kaldınız ve alt değiştirmeniz gerekiyor. O zaman aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyalım : )

Öncelikle bebeğin altını değiştirdiğiniz yer düz ve güvenlikli bir alan olmalı (yeni doğanda çok sorun olmasa da hareket kabiliyeti artan bebekler çok hızlı dönüp kazalara sebep olabilir.) Alt değiştirme örtüsü açılmış, temizliği yapacağınız ıslak bebek mendilleri, bez ve kreminiz hazır olmalı. Ayrıca poposu açıkken yaşanabilecek acil durumlar için bir kağıt havlu da bulundurmakta yarar var.

Kız bebekler ve erkek bebeklerin altını değiştirirken dikkat etmek gereken bir iki ufak ayrıntı var.

Kız bebeklerin altını temizlerken ıslak mendil ile kasıktan başlayıp bacak araları silinir. Genital bölge yukarıdan aşağı bastırmadan temizlenir. Tekrar silmek gerekiyor ise (bazı kaka durumlarında gerekli) her defasında yeni mendil kullanmalıdır. Sonra bebeğin poposu temizlenir ve krem sürülüp bez kapatılır. Enfeksiyon riskini azaltmak için her noktayı ayrı bez ile silmek önemli.

Erkek bebeklerde genital bölge temizliği kökten uca doğru yapılıyor. Tekrar silmek gerekiyor ise yeni bir bezle yine kökten uca silmek gerekiyor.

Alt değiştirme bittikten sonra tüm bebekler için krem sürmeden önce, silme işlemi bittikten sonra popo çok ıslak kaldı ise bir kuru havlu ile kurulamakta fayda var.

Çok da korkulacak bir şey değilmiş alt değiştirmek, ne dersiniz?


CESUR DORUK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>