KÖŞE YAZILARI | İMGE ÖZBEK

Sanal Alemdeki En Gerçek Paylaşımlar

"Ulaşmak istediğimiz her bilgi sadece bir “tık” uzaklığında artık." İmge Özbek'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
SANAL ALEMDEKİ EN GERÇEK PAYLAŞIMLAR

Sosyal medyaya, internete, sanal alemdeki paylaşım imkanlarına merak giderek artıyor. Hergün yeni çıkan paylaşım siteleri ile milyonlar arasında inanılmaz bağlar kuruluyor. Ulaşmak istediğimiz her bilgi sadece bir “tık” uzaklığında artık.

Sadece ulaşmak istediklerimiz değil, insanlara ulaştırmak istediğimiz şeyler de bu derya deniz alemde kolaylıkla yerini bulabiliyor. Facebook sayesinde birçok kişiyle aynı anda iletişim kurabiliyor, onu bir reklam aracı olarak kullanabiliyor ve her türlü bilgiyi onun aracılığıyla paylaşabiliyoruz. Twitter ilk çıktığı zamanlarda her ne kadar saçma bulduğum bir site olsa da sonrasında kullanmaktan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Neden mi? Sadece o an ne yaptığını yazmanın ne faydası var, kime ne benim ne yaptığımdan diyerek uzak durduğum Twitter’ın, kullandıkca ilgi alanıma giren birçok konuda bilgi sahibi olmak adına faydalarını gördüm. Neler ürettiğini merak ettiğim modacıların en son yaptıkları tasarımları, müzisyenlerin konserlerini, çıkan albümlerini, haber sitelerinde yayınlanan en son ve güncel haberleri anında görme imkanı veriyor Twitter. Dinlediğim bir müziğin linkini verip anında birçok kişiyle paylaşabiliyorum, okuduğum kitabın içerisinden hoşuma giden bir sözü yazıyorum, gördüğüm güzel bir şeyin anında fotoğrafını çekip arkadaşlarımın da görmesini sağlayabiliyorum.. Görmek istemediğin şeylerin gözüne sokulması konusunda olumsuz bir tarafı da olsa, sürekli “iletişim “içerisinde olmak ve “paylaşmak” adına keyifli olduğunu düşünüyorum bu siteleri kullanmanın.

Şimdi ise yeni ilgi alanım Bloglar... Birçoğumuz eskiden günlük tutmuşuzdur. Şimdi, eskiden ufak defterlere yazdığımız herşeyi sanal alemin muhtelif köşelerinde sıkışmış blog sayfalarına yazıyoruz . Kimselerin görmeyeceği rahatlığı olmasa da,paylaşmak için yazıyoruz zaten.

Ben de kendi ilgi alanlarım doğrultusunda bloglara kaptırdım kendimi buaralar. Konuya hakim kişiler tarafından yazılmış satırlardansa, sıradan insanların yazdığı anında paylaşılan bilgiler/yazılar daha samimi geliyor nedense. Sizin ilginizi çeken alanlardaki son gelişmeleri birileri sizin yerinize takip ediyor ve kendi akıl ve zevk süzgeçlerinden geçirerek bir tepside size sunuyor adeta. Para kazanma veya bir mesaj verme kaygısı olmadan,sadece “paylaşmak” adına yapıldığı için daha keyifli oluyor sanırım blog takip etmek.

Son zamanlarda sıkca takip ettiğim bazı blogları sizinle paylaşmak istedim ben de. Benim bloglarım tabiki müzik ve modayla ilgili..

Öncelikle moda blogları.. Yüzlercesini gezip sadece birkaçını takibe aldım moda bloglarından. Birçoğunu eleştirdim. Çünkü eğer moda blogu yapıyorsan, sen de güzel giyinmeyi bileceksin. Sırf moda diye, o yılın modasına ait ne bulduysa giyip ortaya çıkan göz zevki katili fotoları bloglarına koyan ve adına “moda blogu” diyen birçok blogger var ne yazık ki piyasada. Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama bir de “gözle görünen” vardır ki çok tartışmaya açık değildir... En sonunda birkaç tane buldum zevkime uygun moda blogu. http://fashionbysiu.blogspot.com, http://cindrellaundertheumbrella.blogspot.com , http://nurkaraata.blogspot.com , www.lovemaegan.com, www.salincaktaikikisi.com keyifle takip ettiğim siteler arasında. Anladığım kadarıyla blog aleminde de dikkat çekmeyi başarmış ve izleyici sayıları günden güne artan bloglar bunlar. Bir de en iyi 10 blog arasında yer alan http://jakandjil.com/blog takip ettiğim yabancı bloglar arasında. Bu bloglarda farklı birçok tasarım, moda çekimleri, kendiniz evde yapabileceğiniz tasarım örnekleri ve yapım şekillerinden, ilginizi çekebilecek moda haberleri, internetten alışveriş yapabileceğiniz en iyi adresler hatta nerede hangi Pazar kuruluyor’a kadar birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Blogu “takip edilir” kılan en önemli şeylerden biri de sık güncellenmesi ve gerçekten farklı şeyleri bulup size sunması. www.uydurukprenses.blogspot.com tam bu tanımlara uyan bir blog. Hergün güncelleniyor, gerçekten farklı tasarımlara yer veriyor, samimi, ve kısa kısa yazılarla boş zamanlarınızda kolayca takip edip keyif alabileceğiniz pamuk şeker tadında şirin bir blog.

Ve müzik.. Şu an en severek takip ettiğim müzik bloğu www.orpenk.info. Seçtiği müzikler tam benim kulağıma hitap ediyor. Kısa bilgiler, farklı müzisyenler ve en önemlisi hoşunuza giden müziği anında download edebilme imkanı sunuyor blog..

Bunun dışında diğer olmazsa olmaz müzik blogları için punkreas.org, elbo.ws ve hypem.com adreslerini takip etmenizi öneririm. Sitelere göz attığınızda ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Bloglardan sadece birkaçına yer verebildim yazımda. Zaten ilgili olanlarınız varsa bu bloglarda biraz gezindikden sonra farklı sitelere ve bloglara ulaşabilirler. Merak ettikleriniz, takip ettiğim, alışveriş yaptığım diğer sitelerle ilgili ve tabiki görüşleriniz için bana da mail atabiirsiniz.

Bu kadar blog merakı ardından tabiki insanda “benimde bir blogum olmalı” hissi uyanmaması elde değil. Bende de uyandı tabiki.. Farklı bir ülkede yaşıyoruz, farklı şeyler görüyoruz insanlarla biz de paylaşmalıyız dedik ve buradaki sevgili arkadaşım Ebru ile yakında bir blog yapıyoruz.Tabi ki İsveç ve moda üzerine... Buradaki markaları, tasarımları, sokak modasını, mekanları bulabileceğiniz hatta ve hatta istediklerinize sahip olabileceğiniz bir blog yapmaya çalışıyoruz.. Blogumuz en kısa zamanda sanal alemdeki yerini alacak. Farklı bir ülkeden, farklı gözlerden, farklı şeyleri paylaşmak adına...

İmge Özbek Reyhan
imgeozbek@gmail.com
İMGE ÖZBEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>