KÖŞE YAZILARI | ÖZCAN KANDEMİR

Sermayesi “Aklı”Olan Bir Kadın

Seda Kaya Güler, çalışkanlığı ve azmiyle olduğu kadar vefa duygusuyla da önem taşır benim için. (Özcan Kandemir)
 
   
 
 
     

Size “akıl mı?” “para mı” diye sorsam, pek çoğunuzun yanıtı,”hem akıl, hem para” olabilir.Ama, bunlardan birisini seçmek zorundaysanız, ne yaparsınız? Kimilerinin önüne milyon dolarlar yığılır, bu parayı yönetecek akılları yoksa ve çalışkan değillerse, bu para bir süre sonra eriyip gider.Ama akıllı kişiler, az sermayeyle de büyük işler başarabilirler.İşte bunlara bir örnek.Girişimci, çalışkan ve tuttuğunu koparan bir kadın.Üstelik meslektaşımız.Seda Kaya Güler.

Sedayla uzun yıllar Gelişim Yayınlarında birlikte çalıştık.Kadınca dergisinin önemli muhabirlerinden birisiydi.Disiplinli, çalışkan, gazetecilik aşkıyla dolu bir kişiliği vardı. Bu mesleğe rahmetlik Duygu Asena’nın yanında başlamıştı.Hep de onu örnek aldı.

Gelişimden ayrıldıktan sonra, Sabah Gurubunda,Melodi,Anne çocuk,Gelin,Sofra gibi dergileri çıkardı.Bu yoğun temponun içinde kitaplarda yazdı.Bununla da yetinmedi, TV programları yaptı.Ama asıl amacı, kendisinin patronu olduğu ve kadınların her tür sorunlarıyla ilgilenen, onları bilgilendiren, bilinçlendiren bir kadın dergisi çıkarmaktı.Ama dergi çıkarmak hiç de kolay değildi.Dergi demek ”para” demekti.Arkasına güçlü bir kuruluşu almadan, bunu yapmanın imkansız olduğunu biliyordu.Ama kafasına koymuştu bir kere.Bununda bir yolunu buldu.1000 ortaklı bir Anonim Şirket kurdu.Her sınıftan kadına kapılarını açtı.”Bu dergi sizin, gelin hep birlikte bunu yaşatalım ve daha yükseklere taşıyalım” dedi. Bu çağrıya yanıt almakta da gecikmedi. Pek çok iş kadını, sanatçı, belediyeler, kadın kuruluşları destek oldu. Hemen ekibini kurup kolları sıvadı ve inanılmazı başararak dergiyi çıkardı..

Derginin adı “Rengarenk Kırmızı” kırmızı, canlılık,güç,enerji ve kendine güveni simgeler.Albenisi vardır, kadın rengidir, hemen göze çarpar.

Dergi naylon poşet içinde satılıyor.Poşeti açtığınızda önce biraz şaşırıyorsunuz.Çünkü, alıştığınız dergiler gibi değil.Bir dergi beklerken yedi dergi çıkıyor poşetten.Kariyer, Moda, Yemek, Anne Çocuk, Sağlık,Yaşam, Şehir. Bu başlıkları kadın dergilerinde hep görürüz, ancak bunun farkı, tek tek hazırlanması. Hepsinin sorumlu birer yazı işleri müdürlerinin olması, beğendiğin bir yazıyı saklamak için, yarısı ilanla dolu bir dergiyi saklamak zorunda olmamak, dergi eve girdiğinde, tüm aile bireylerinin, ilgi alanına giren dergiyi alıp okuma kolaylığı.

Seda Kaya Güler, çalışkanlığı ve azmiyle olduğu kadar vefa duygusuyla da önem taşır benim için.Dostlukları önemser, alçak gönüllüdür, tecrübeye emeğe saygısı vardır, yaptıklarıyla övünmek yerine, bunlara yenilerini eklemek için uğraşır.Şimdi bunun meyvelerini topluyor. Deneyimli bir ekibi var. Lalehan Uysal, Güzin Yıldızcan, Esra Kazancıbaşı,Dilek Girgin,Nazan Ortaç bu isimlerden sadece birkaçı.Kadro giderek genişliyor.

Ortaklara gelince kimler yok ki; Ayfer Toprak, Alev Alatlı, Hülya Koçyiğit, Leyla Alaton,Ceyda Aydede, Sibel Asna, Ümit Boyner Zeynep Göğüş,Mustafa Sarıgül ve Sivil Toplum Kuruluşları.Ortak sayısı şu anda 300 bulmuş, giderek de artıyor.

İşte size sermayesi “aklı”olan girişimci bir kadın ve ortaya koyduğu başarılı bir dergi.

Şu anda 5. sayısı piyasaya çıkan “Rengarenk Kırmızı” ya başarılar diliyoruz.

Kadın, nasıl tek cümleyle anlatılamazsa, kadınların sorunları da öyle bir iki dergiye sığmaz.

Kadınca Dergisi’nden sonra, bir misyon dergisi çıkmamıştı. Tüm kadın dergileri, moda, güzellik, sağlık, cinsellik ve cemiyet haberleriyle ve bolca reklamla vitrinlerde yer alıyor.Oysa gerçekten kadınların sorunlarına eğilen,onlara destek olan, yol gösteren,ekonomik özgürlüklerini sağlamak için önderlik eden yayınlara ihtiyacımız var.

Kadınların sorunları gün geçtikçe, azalacağına çoğalıyor. Bunların çözümleri ise gene kadınlarda.Kadınların gücü azımsanmamalı. Kadınlar kadınlara, kadınlar kendileri için ellerini taşın altına koyanlara destek olmalı.Birlikten güç doğar.Kadınların sorunlarını çözecek olan gene kadınlardır. Yeter ki, kendilerine güvensinler ve mücadeleden asla vazgeçmesinler.

Tekrar buluşuncaya kadar sevgiyle kalın.

Özcan Kandemir.

 


ÖZCAN KANDEMİR
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>