KÖŞE YAZILARI | ŞEYDA KÜÇÜKEL

Nezaket hiçten gelir!...

"Kendi dünyamızdan çıkıp karşımızdakinin dünyasını ne kadar anlayabiliyoruz? " Şeyda Küçükel’in yeni yazısı…
 
   
 
 
     
Nezaket hiçten gelir; fakat her şeyi elde edebilir.
Victor Pauchet


Hepimiz hayatın içerisinde farklı çevrelerden türlü türlü insanlar ile karşılaşabiliyoruz. Gerek iş hayatımızda gerekse özel hayat ve sosyal yaşamda, bu insanlar ile iletişim kurduğumuz durumlar olabiliyor.
Bazen yaramaz bir çocuk ile , bazen apartman komşumuz yaşlı bir nine ile, bazen gözleri ışıldayan satıcı bir üniversite öğrencisi, bazen ağır kanlı bir balıkçı, bazen despot görünen çok ünlü bir işadamı, bazen şımarık bir patroniçe, bazen eşcinsel bir zanaatkar, bazen çok konuşan suratsız bir usta ile v.s. bu liste böyle uzayıp gidebilir. Peki farklı çevrelerden insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyor muyuz? Yoksa sürekli iletişim kazaları ile öfkeli ve gergin mi yaşıyoruz?

Böyle durumlarda ne kadar hiç olabiliyoruz? Kendi dünyamızdan çıkıp karşımızdakinin dünyasını ne kadar anlayabiliyoruz? Karşımızdaki kişiye veya olaya önyargısız yaklaşabiliyor muyuz? Nezaketin insanı nasıl geliştiren ve özgüvenini yükselten bir duygu olduğunu biliyor muyuz?

Japon imparatoru, ilk Avrupa seyahatinde İngiltere Kralı’nın misafiridir. Şerefine büyük bir ziyafet veriliyor. Meyveden sonra ellerin yıkanması için kristal kaplarda içinde bir parça limon bulunan su getiriyorlar. Japon imparatoru farkında olmadan kabı dikiyor ve suyu bir yudumda içiyor. Bütün misafirler şaşırıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Tam o sırada İngiliz Kralı da kristal su çanağını eline alıyor ve içiyor.Tabii sofradakilerin hepsi de onu taklit ediyorlar.

Nezaket doğallıktan ve mütevazılıktan gelir. Nezaket, doğal ve mütevazı insanların sahip olduğu bir erdemdir. Nezaket dolu insanlar, çoğu zaman hiç olabilmeyi başarabilmiş insanlardır. Olaylara ve insanlara önyargısız yaklaşmayı tercih ederler. Ufacık şeylerden mutlu olurlar, hayata ve insanlara karşı sevgi ve saygı doludurlar. Sahip oldukları ile övünmezler, aksine büyük bir asalet ile sahip olduklarını unutarak yaşarlar.

Montaigne der ki, İnsan her yerde aynı insandır; bir insanın yaradılışında asalet yoksa, kainatın tacını giyse yine de çıplak kalır.

Nezaket dolu bir ömür geçirmeniz dileğiyle,

Şeyda Küçükel
seydakucukel@cosmoturk.comŞEYDA KÜÇÜKEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>