KÜLTÜR-SANAT

42.İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda kısa ve uzun metrajlı toplam 59 film yarıştı...
 
   
 
 
     

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 42. İstanbul Film Festivali’nin ödül töreni, 18 Nisan Salı akşamı Soho House İstanbul’da gerçekleşti.

42. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni 18 Nisan Salı gecesi Soho House İstanbul’da yapıldı. Törende Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra, Ulusal Yarışma En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini kazananlar açıklandı. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Genç Usta Ödülü, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri takdim edildi.

Uluslararası Yarışma Ödülleri

Yönetmen João Canijo başkanlığındaki 42. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer aldı.

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen 10 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl, Houman Seyyedi’nin yönettiği Jang-e jahani sevom / World War III / Üçüncü Dünya Savaşı kazandı. Ödülü Eczacıbaşı Topluluğu Kurumsal İletişim ve Doktor Nejat Eczacıbaşı Vakfı Direktörü İlkay Yıldırım Akalın takdim etti.

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk’un yönettiği Pamfir adlı filme verildi. Ödülü filmin oyuncusu Oleksandr Yatsentyuk aldı.

Uluslararası Yarışma’da Atlantic Bar filmine Mansiyon verildi. Ödülü filmin yönetmeni Fanny Molins aldı.

Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülleriyle desteklenen Uluslararası Yarışma’da, büyük ödül Altın Lale’yi kazanan yönetmen 10.000 Avro, filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firma 150.000 TL, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni ise 5.000 Avro ile ödüllendiriliyor.

Ulusal Yarışma Ödülleri


Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü için, yapımı 2022-2023 sezonunda tamamlanan 11 film yarıştı. Ulusal Yarışma jürisinin başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlendi. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner.

Ulusal Yarışma kapsamında En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül verildi.

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yi Ayşe Polat’ın yönettiği Im Toten Winkel / Kör Noktada kazandı. Ödülü filmin yapımcısı Mehmet Aktaş’a jüri başkanı yönetmen Emin Alper takdim etti. Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü İKSV tarafından 250 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

Festivalin kurucularından Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Fikret Reyhan’ın yönettiği Cam Perde layık görüldü. Geçen yılın kazananı Ali Kemal Güven’in açıkladığı ödül, Sami Kariyo tarafından takdim edildi. Jüri Özel Ödülü, Kariyo & Ababay Vakfı tarafından 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor. Ödül filmin yapımcısı ve yönetmeni arasında eşit bölüşülüyor.

En İyi Yönetmen ödülünü, Ayna Ayna filmiyle Belmin Söylemez kazandı. Geçtiğimiz yılın kazananı yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun açıkladığı ödül, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk tarafından sunuldu. En İyi Yönetmen ödülü, Türkiye Sineması Yüksek Katkıda Bulunan Tema Sponsorluğunu üstlenen Anadolu Efes tarafından 75 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Ayna Ayna filmindeki rolüyle Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan’ın oldu. Ödülü oyuncu Ahmet Rıfat Şungar takdim etti. En İyi Kadın Oyuncu ödülü 15 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Cam Perde filmindeki rolüyle Alper Çankaya’nın oldu. Ödülü oyuncu Farah Zeynep Abdullah takdim etti. En İyi Erkek Oyuncu ödülü 15 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Senaryo Ödülü’nü Kör Noktada filminin senaristi Ayşe Polat kazandı. Yazar Seray Şahiner’in açıkladığı ödülü, Alametifarika Kurucu Ortak ve Tasarım Direktörü Uğurcan Ataoğlu takdim etti. En İyi Senaryo Ödülü Alamet Holistic tarafından 15 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü Bir Tutam Karanfil filmiyle Barış Aygen’e verildi. A. Emre Tanyıldız’ın açıkladığı Ulusal Yarışma En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü Hüseyin Şemdinoğlu tarafından 15 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Kurgu Ödülü Kör Noktada filmiyle Serhad Mutlu ve Jörg Volkmar’e verildi. Ödülü BMI Business School Akademik Direktörü Emirhan Altunkaya takdim etti. Aylin Zoi Tinel’in açıkladığı En iyi Kurgu Ödülü BMI Business School tarafından 15 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Iguana Tokyo filmiyle Meral Efe Yurtseven ve Emre Yurtseven kazandı. Ödül, Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Aygündüz tarafından takdim edildi. En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü Milliyet Sanat tarafından 15 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Özgün Müzik Ödülü Iguana Tokyo filmiyle Kazuya Nagaya, Sound Walk Collective’in oldu. Ödülü yönetmen Burak Çevik takdim etti. En İyi Özgün Müzik Ödülü 15 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

Jüri ayrıca Umut Subaşı’nın yönettiği Sanki Her Şey Biraz Felaket’e Mansiyon vermeyi uygun gördü.

Ulusal Kısa Film Yarışması

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 11 film yer aldı. Jüri üyeleri, yönetmen Volkan Güney Eker, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ve fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl.

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Aram Dildar’ın yönettiği Navnîşan / Adres kazandı. En İyi Kısa Film ödülü Anadolu Efes tarafından 20.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Charles Emir Richards’ın yönettiği Suriyeli Kozmonot adlı filme Mansiyon verildi.

Ulusal Belgesel Yarışması

Türkiye’de belgesel sinemacılığa uzun yıllardır katkıda bulunan İstanbul Film Festivali’nin, belgesel üretimini ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 8 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi’nde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer aldı.

En İyi Belgesel Ödülü, Somnur Vardar’ın yönettiği Boşlukta filmine verildi. Ödülü, Ulusal Belgesel Yarışması Jürisi takdim etti. En İyi Belgesel ödülü 20.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Düet’e Mansiyon verildi. Ödülü filmin yönetmenleri İdil Akkuş ile Ekin İlkbağ aldı.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

İstanbul Film Festivali’nde, 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına En İyi İlk Film Ödülü veriliyor. Bu yıl, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne Türkiye yapımı dört kurmaca ilk film aday oldu. Jüride Berlin Uluslararası Film Festivali idari direktörü Mariëtte Rissenbeek, yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın ve yönetmen Nazlı Elif Durlu yer aldı. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Bars filminin yönetmeni Orçun Köksal, İKSV Lale Kart üyelerinin desteğiyle 40.000 TL para ödülünün de sahibi oldu. Nazlı Elif Durlu’nun açıkladığı ödülü İKSV Lale Kart üyesi Faruk Buyru takdim etti.

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI İstanbul Film Festivali kapsamında Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması kategorilerinde üç ödül veriyor. Başkanlığını Klaus Eder’in yaptığı FIPRESCI jürisinde Bojidar Manov, Ekrem Buğra Büte, Marietta Steinhart, Jose Solís ve Yeşim Burul yer aldı.

Uluslararası Yarışma’da Jung July’ın yönettiği Next Sohee / Da-eum-so-hee / Sıradaki Kız “kapitalizm baskısı altındaki gençlerin maruz bırakıldıkları sistematik yozlaşma ve istismara sert, içgörülü ve şefkatli bir bakış sunduğu” için FIPRESCI ödülüne layık bulundu.
Ulusal Yarışma’da Ayşe Polat’in yönettiği Im Toten Winkel / Kör Noktada “insanların gündelik davranışlarındaki ahlaki çatışmaya ve en önemli kişisel değerlerine odaklandığı için” FIPRESCI ödülüne layık bulundu.
Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Fırat Yücel’in yönettiği 8 Mart 2020: Bir Günce “Beklenmedik görme biçimlerindeki belgesel özünü keşfettiği ve insanların politik bilincini yansıtma şekli için…” FIPRESCI ödülüne layık bulundu.

Genç Usta Ödülü

İstanbul Film Festivali'nin geleneksel bölümlerinden, genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin yer aldığı Genç Ustalar bölümündeki 15 film, bu yıl yine 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi tarafından değerlendirildi.

Festivalin bu yılki Nespresso Genç Jürisi’nde Malik Badalov, Aşkım Berberoğlu, Fidan Çaça, Kaan Kavas, Fikret Başar Kaya, Sude Özçalı ve Elif Melisa Özhan yer aldı.

Genç Usta Ödülü’nü Sígurno mjesto / Safe Place / Güvenli Bir Yer filmiyle Juraj Lerotić kazandı. Nespresso Genç Jüri’nin açıkladığı ödülü Nespresso Türkiye İnsan Kaynakları Lideri Hülya Melis Aktaş takdim etti. Genç Usta ödülü Nespresso tarafından 3.000 avro para ödülüyle destekleniyor.

42. İstanbul Film Festivali 19 Nisan günü yapılacak ek seanslarla bir gün daha sürecek. Ek seanslar hakkında bilgiye festivalin resmi sitesinden ulaşılabilir.

Festivalimize gösterdiğiniz ilgi ve değerli desteğiniz için teşekkür ederiz.

42. İstanbul Film Festivali’nin destekçileri


42. İstanbul Film Festivali bu yıl 20’nin üzerinde kurumun desteğiyle gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi de festivale tanıtım desteği verdi.

Festivale destek veren tema sponsorları:

Anadolu Efes “Türkiye Sineması”
Paribu “Dünya Festivallerinden”
Zorlu Holding “Çiçek İstemez”
Ali Muhiddin Hacı Bekir “Antidepresan”
Nespresso “Genç Ustalar’’

İstanbul Film Festivali, bu yıl da, Zurich Sigorta sponsorluğunda “Dünden Bugüne Türk Klasikleri”
bölümüyle Türkiye sinemasının önemli yapıtlarını yeniden beyazperdeyle buluşturmaya devam etti.

Festivale katkılarını uzun yıllardır tema sponsorluğu olarak sürdüren Selpak, bu yıl ilk defa Hijyen Sponsoru olarak festivale destek verdi. N Kolay, Soho House ve The Stay festivale Katkı Sağlayan Kuruluş olarak destek verdi.
William Friedkin retrospektif bölümündeki filmler ABD'nin Türkiye Temsilciliği desteğiyle gösterildi.
Fransız Kültür Merkezi ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, festivalin bu yılki Mekân Sponsorları oldu.

42. İstanbul Film Festivali’ne Goethe-Institut Istanbul, Unifrance, German Films, Kanada Türkiye Büyükelçiliği, Brezilya İstanbul Başkonsolosluğu, Portekiz Türkiye Büyükelçiliği / Instituto Camões, İtalyan Kültür Merkezi, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Kore Kültür Merkezi ve Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Dimitrei Cantemir Romen Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Lüksemburg’un Ankara Büyükelçiliği, Danish Culture Türkiye, Hırvatistan Başkonsolosluğu ve İstanbul Cervantes Enstitüsü destek verdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın tüm festivallerinde Kurucu Sponsor olarak Eczacıbaşı Topluluğu, İKSV Eğlence Partneri TikTok, İKSV Dijital Dönüşüm Sponsoru Google, İKSV Konaklama ve Mekân Sponsoru olarak The Marmara Group, İKSV Sigorta Sponsoru olarak Zurich Sigorta olarak yer aldı. Festivale Servis Sponsoru olarak Amerikan Hastanesi, Insider, MindBehind, Plaza OSGB, GFK, SOMERA, boosmart, Wiseback destek verdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da festivale verdiği teknik destek için KOOP’a teşekkür ederiz.

42. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ
7-18 NİSAN 2023

ULUSLARARASI YARIŞMA
INTERNATIONAL COMPETITION
Altın Lale En İyi Film (Şakir Eczacıbaşı anısına)
Golden Tulip Best Film (in memory of Şakir Eczacıbaşı)
Üçüncü Dünya Savaşı / Jang-e jahani sevom / World War III – Houman Seyyedi (İran Iran)


Jüri Özel Ödülü
Special Jury Prize
Pamfir – Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg Ukraine, France, Poland, Chile, Luxembourg)

Mansiyon
Special Mention
Atlantic Bar – Fanny Molins (Fransa France)

GENÇ USTA ÖDÜLÜ Nespresso Genç Jürisi tarafından
YOUNG MASTER AWARD given by the Nespresso Youth Jury
Güvenli Bir Yer / Sígurno mjesto / Safe Place – Juraj Lerotić (Hırvatistan Croatia)

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
NATIONAL SHORT FILM COPETITION
En İyi Kısa Film
Best Short Film
Adres / Navnîşan / The Address – Aram Dildar

Mansiyon
Special Mention
Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut – Charles Emir Richards

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ
SEYFİ TEOMAN BEST DEBUT FILM PRIZE
Bars / Tulliana – Orçun Köksal

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI
NATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION
En İyi Belgesel
Best Documentary
Boşlukta / Drifting – Somnur Vardar

Mansiyon
Special Mention
Düet / Duet – İdil Akkuş, Ekin İlkbağ

FIPRESCI ÖDÜLLERİ
FIPRESCI PRIZES
Uluslararası Yarışma
International Competition
Sıradaki Kız / Da-Eum-So-Hee / Next Sohee – Jung July (Güney Kore South Korea)

Ulusal Yarışma
National Competition
Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot – Ayşe Polat (Almanya Germany)

Ulusal Kısa Film Yarışması
National Short Film Competition
8 Mart 2020: Bir Günce / March 8, 2020: A Memoir – Fırat Yücel (Türkiye, Hollanda Türkiye, The Netherlands)

ULUSAL YARIŞMA
NATIONAL COMPETITION
Altın Lale En İyi Film
Golden Tulip Best Film
Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot – Ayşe Polat


Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü (Onat Kutlar anısına)
Kariyo & Ababay Foundation Special Jury Prize (in memory of Onat Kutlar)
Cam Perde / Glass Curtain – Fikret Reyhan

En İyi Yönetmen
Best Director
Belmin Söylemez (Ayna Ayna / Mirror Mirror)

En İyi Senaryo
Best Screenplay
Ayşe Polat (Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot)

En İyi Erkek Oyuncu
Best Actor
Alper Çankaya (Cam Perde / Glass Curtain)

En İyi Kadın Oyuncu
Best Actress
Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan (Ayna Ayna / Mirror Mirror)

En İyi Görüntü Yönetmeni
Best Cinematographer
Barış Aygen (Bir Tutam Karanfil / Cloves & Carnations)

En İyi Özgün Müzik
Best Original Music
Kazuya Nagaya, Sound Walk Collective (Iguana Tokyo)

En İyi Kurgu
Best Editing
Serhad Mutlu, Jörg Volkmar (Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot)

En İyi Sanat Yönetmeni
Best Art Director
Meral Efe Yurtseven, Emre Yurtseven (Iguana Tokyo)
Mansiyon
Special Mention
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Almost Entirely a Slight Disaster – Umut Subaşı

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>