KÜLTÜR-SANAT

Alkışlar ‘Cennetten Kovulmak’a

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Festivali’nde ulusal yarışma filmlerinden “Cennetten Kovulmak”, izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
   
 
 
     

Altın Portakal Film Festivali yarışma filmlerinin galalarıyla devam ediyor. Büyük ilgi gören gala gösterimlerinde sıra, yönetmenliğini Ferit Karahan’ın yaptığı ‘Cennetten Kovulmak’ adlı filmdeydi. Karahan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Cennetten Kovulmak’’ta, İstanbul’da çoğunlukta Kürt işçilerin çalıştığı bir inşaatta elektrik mühendisi olarak çalışan Emine ile Muş’un bir köyünde yaşayan Ayşe’nin hikayesi anlatılıyor. Emine, askerdeki kardeşinin bir çatışmada öldürülmesinden sonra işçilere ve ona platonik aşk besleyen kaçak işçi Kürşat’a karşı düşman kesilir. Kürşat’ın iş kazası sonucu ölümünün ardından cesedi sahipsiz kalır. Emine, cesedi Kürşat’ın ailesine ulaştırmakta kararsızdır. Ayşe ise Muş’un bir köyünde her şeyden habersiz öğretmeninden dinledikleri ve TV’de izlediklerinden dolayı İstanbul’a hayranlık duyan, kalabalık bir Kürt ailenin kızıdır. Ailesinin üzerindeki korucu baskısı ve abisi Mehmet’in Jitem tarafından öldürülmesinden sonra diğer abisiyle ablası gerillaya katılır.

Gala gösteriminin ardından filmin ekibinin de katıldığı söyleşiye geçildi. Senem Aytaç’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye filmin aynı zamanda senaryosunu da yazan yönetmen Ferit Karahan, kurgucu İtalyan Marco Spolettini, oyuncular Rojin Tekin, Deniz Sal, Ahmet Irmak, Eser Karabil, Aziz Çapkurt, Hilmi Demirer ve Gülistan Acet katıldı.

Yönetmen Karahan, söyleşide yaptığı konuşmada, iki gerçek hikayeyi filme yansıttığını kaydetti. Tek taraflı davranmaktan kaçındığını vurgulayan Karahan, “Filmde geri kalanları anlatmak istedim. Aslında birbirimize benzediğimizi anlatmaya çalıştım. Oyuncuların abartmadan oynamaları sağladım. Birçok karakter vardı ve hepsinin hafızada kalmasını sağlamaya çalıştım” dedi. Filmin kurgusunu yapan İtalyan Marco Spolettini ise iki dili de bilmediğini belirterek “Diller ayrı olsa bile duyguların aynı olduğunu gördüm” diye konuştu.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>