KÜLTÜR-SANAT

Hayatın akışı 10 günlüğüne değişiyor!

!f, bu yıl da birbirinden ilginç tarz ve ülkeler arası gezinen 40’dan fazla bağımsız filmden oluşan programıyla hayatınızdan 10 günü değiştirmeye kararlı.
 
   
 
 
     


!f Istanbul beşinci yaşını büyüyerek kutluyor!

5. AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali Yapı Kredi Üniversite Bankacılığı’nın ana sponsorluğunda 16-26 Şubat 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek. !f, bu yıl da birbirinden ilginç tarz ve ülkeler arası gezinen 40’dan fazla bağımsız filmden oluşan programıyla hayatınızdan 10 günü değiştirmeye kararlı.

!f İstanbul’un bu yıl iki büyük sürprizi var: birincisi festivalin ilk kez iki sinemayı, Beyoğlu AFM ile birlikte Caddebostan AFM-Budak Sineması’nı da renklendirecek olması. Bu yıl !f Anadolu yakasında oturanlara daha da yakın olacak. İkinci sürpriz ise “!f Ankara”. Bu yıl festival en özel seçkisiyle 3-5 Mart tarihleri arası Ankara’ya da taşınıyor. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi bu yıl da biletler University Telecard sahiplerine %50 indirimli.

Bölümlere gelince;

Yeni Amerikan hareketinin genç ve öncü isimlerinden cesur filmler, Toronto ve Sundance’in ödüllü ödülsüz en çok konuşulanları, ayrıksı tarzlarıyla isimlerini kanıtlamış bağımsız yönetmenlerin buluştuğu Hit filmler> Korku türünün sınırlarını zorlayan, tüyleri ürperten ve yine bol Asyalı filmlerle Nöbetçi Sinema> Hayatı yaşamanın farklı yollarını anlatan, ödüllü örneklerle Gökkuşağı> Bu yıl eklenen yeni bölümlerden oyunu kurallarına göre oynamayan, diğer bir deyişle “sistem”e dahil olmak istemeyenlerin hikayeleriyle Dışardakiler> birbirinden şaşırtıcı, kült animasyonlardan, kural yıkan filmlerden oluşan bu yıl daha da fantastik bir bölüm Fantastik Filmler> Müzik, dans ya da uç bir festival gibi performans sanatı ve sanatçılarından hiç bir yerde duymadığınız özel hikayelerle Express Yourself!> ve beşinci doğumgünümüzde !f severlere özel bir hediye, bildiğimiz anlamıyla bağımsız filmin en son başına gelenler, uçta gezinen hikaye ve tarzlardan oluşan çok özel bir seçki !f Kolik Özel>.

!f 2006 Bölümler

Hit filmler
Bu yıl da hit filmler tam formunda, hiç boş yok. Toronto, Sundance gibi dünyanın en prestijli festivallerden ödüllerle dönen ya da kendilerinden sıkça bahsedilen filmler ve yönetmenler bu bölümde buluşuyor. Miranda July’ın ilişkiler üzerine yazıp yönetip oynadığı Me, You Me and You and Everyone I Know; özellikle kadınların bayılacağı, Glenn Close’dan Robin Wright Penn’e kadar yıldız kadın oyuncu kadrosunu buluşturan, dokuz kadının dokuz kısa hikayesinden oluşan Nine Lives; Daniel Day Lewis’i yine nefes kesen performansıyla izleyebileceğiniz özel bir baba-kız ilişkisinin inceleyen The Ballad of Jack & Rose bu bölümden birkaç örnek.


Fantastik Filmler
Bu yıl da !f programının en fantastik bölümü. Sınırları yıkılan, tarzlar arasında gezinen filmleriyle en vurucu animasyonları bir araya getiriyor. Robin Nishi’nin kült çizgi romanından uyarlanan, her türlü animasyon tarzını kullanan ödüllü Mind Game; Kafayı görsel sanatlarla, kuklalarla, animasyon/aksiyon karışımlı görüntülerle bozmuş olan Quay kardeşlerden 10 yıl sonra gelen film The Piano Tuner Of Earthquakes; ve kuşağın asıl bombası Buffy ve Angel dizilerinden tanıdığımız efsane isim Joss Whedon’ın son eseri Serenity fantatik filmlerden birkaç ipucu.


Express Yourself!
Sinema perdesine film dışı sanat dünyalarından hikayelerin taşındığı bir bölüm. İçinde Broadway müzikallerinden dansa, pop yıldızlarından uç bir sanat festivaline uzanan farklı filmler var. George Michael: Farklı Bir Hikaye özel hayatı konusundaki suskunluğu ile bilinen ünlü pop yıldızının iç dünyasını açtığı bir film. Kendine özgü tarzıyla ünlü Fransız yönetmen Claire Denis’nin modern dans koreografı Mathilde Monnier üzerine yaptığı, yönetmenin insan vücuduna olan ilgisinin doruğa çıktığı belgesel Mathilde’e Doğru; 10 yıldır düzenlenen, Kaliforniya plajlarından Nevada Çölü’ne taşınan, 25.000 kişinin katıldığı efsanevi sanat festivali Burning Man ile ilgili bir belgesel; 90 ortalarında New York’ta başladığı zaman olay yaratan, içinde pop kültürüne ait her tür referansın döndüğü, Bohemlerin rock müzikali Rent’in film versiyonu bu bölümün gözde örnekleri.


Gökkuşağı Filmleri
!f’in vazgeçilmez bölümlerinden Gökkuşağı bu yıl da parıl parıl. Hayatı yaşamanın farklı yollarını, alt kültürleri, gay & lezbiyen yaşamlarını anlatan hikayelerden oluşuyor. Kuşağın öne çıkan filmleri arasında, 15 yaşlarındaki bir gencin cinselliğini keşfetmesi üzerine yazılmış tatlı bir ergenlik filmi olan Yaz Fırtınası; bir transeksüeli canlandıran Felicity Huffman’ın harika oyunculuğuyla bir erkeğin bedenine hapsolmuş bir kadının; bir yandan tanınmak isterken bir yandan fark edilmemeyi ümit eden bir yabancının tatlı bir mizahi dokunuşlu öyküsü olan Transamerika var.


Nöbetçi Sinema
Tüyler ürperten, gece rüyanıza girsin diye özel tasarlanmış korku ve gerilim türünün sınırlarını zorlayan kuşağımız bu yıl da kült olmuş veya olmaya aday filmlerle dolu: Ünlü gerilim yönetmeni Oxide Pang’den genç bir fotoğrafçının bir kaza sırasında görüntülediği bir cesetin resmiyle başlayan psikolojik korku hikayesiyle Abnormal Beauty; Fransa’dan, uzun zamandır görmediğiniz ve tahayyül edemeyeceğiniz bir aksiyon türü olan “parkour” sporu üzerine kurulu heyecan yüklemesi olan Banliyö 13.

Dışardakiler
Her şeyin düzene dahil edilmesi üzerine kurulu toplum sistemlerinde kimileri bu sisteme karşı gelir, dışında kalır ya da altında. İşte bu bölüm altta ya da kıyıda kalmış kişi veya gruplara, yani kısaca tutunamayanlara adanmış bir bölüm. İngiltere’de genç bir kadınla bebeğinin bir türlü kıramadıkları sosyal hayat çemberinin acı dolu hikayesi olan ve birçok festivalden ödüllerle dönen Bir Hayat Tarzı; 14 yaşındaki Basilio’nun gözünden, son 400 yılda sekiz milyon insanın hayatını aldığına inanılan Cerro Rico dağlarındaki gümüş madenlerinin dünyasını, yani Şeytan’ın dünyasını tanıdığımız Şeytan’ın Madencisi; Amerika’nın içinde çalışan, ülkenin ekonomisinden geri kalan bütün gezegeni yönetebilen gücüyle savaş makinesini anlattığı belgesel Neden Savaşıyoruz.


!f Kolik Özel
Bu yıl !f beş yaşında. Doğum günümüzü kutlarken verilecek en iyi hediyenin en özel seçilmiş filmlerden oluşan bir !f paketi olacağını düşündük. Frankie Wilde isimli bir DJ’in kariyerinin doruğundayken sağırlaşmasıyla girdiği depresyon ve depresyondan çıkış yollarını anlatan traji-komik hikayesiyle It’s All Gone Pete Tong; bocalayarak büyümeye çalışan genç ve kafası karışık karakterlerin şaşırtıcı derecedeki doğallığı, ustaca yazılımş diyaloglarla sanki en samimi arkadaşlarınızla zaman geçiriyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz ve ruhen benzerlik taşıdığı filmler olan Stranger Than Paradise ve Clerks gibi siyah-beyaz çekilmiş Dostlar Arasında; filmi film yapan her türlü öğeden kopmuş, anlatı ve anlatımda sınırsız serbest takılan, tür kavramını ve hatta quantum fiziğini yok sayan, her düşüncenin gerçek anlamda fiziksel dünyayı değiştirme gücünü gösteren, fantastik özel efektlerle donatılmış bir film What The Bleep Do We Know.


!f 2006 FİLMLERİ


HİT FİLMLER:

Junebug

The Death of Mr.Lazarescu / Bay Lazarescu’nun Ölümü

Pusher II

Me and You and Everyone I Know

Nine Lives / Dokuz Hayat

The Ballad of Jack & Rose / Jack & Rose’un Şarkısı

Something Like Happiness

Twelve & Holding

Pretty Persuasion

Storm / FırtınaFANTASTİK FİLMLER

Nyocker! / The District! / Bölge!

Kaena: La prophétie / Kaena: The Prophecy / Kaena: Bir Kehanet

Reefer Madness / Duman Çılgınlığı

Piano Tuner of Earthquakes / Depremlerin Piyano Akortçusu

Mind Game / Katakulli

Serenity
DIŞARDAKİLER

A Way of Life / Bir Hayat Tarzı

Estamira

Devil’s Miner / Şeytan’ın Madencisi

Occupation Dreamland / Görev: Hayal Ülke

Why We fight / Neden Savaşıyoruz

Boys of Baraka / Baraka’nın ÇocuklarıGÖKKUŞAĞI FİLMLERİ

Summersturm / Summerstorm/ Yaz Fırtınası

Sugar / Şeker

Transamerica / Transamerika

Bad Girls Behind Bars

Oublier Cheyenne / Cheyenne’i Unutmak

Deniz Buga kısalarEXPRESS YOURSELF!

Vers Mathilde / Towards Mathilde / Mathilde’e Doğru

George Michael: A Different Story / George Michael: Farklı Bir Hikaye

Burning Man

Rent / KiraNÖBETÇİ SİNEMA

Sei mong se jun / Abnormal Beauty / Korkunç Güzellik

Dalkomhan insaeng / A Bittersweet Life / Acı Tatlı Hayat

Banlieue 13 / Banliyö 13!F KOLİK ÖZEL

Mutual Appreciation / Dostlar Arasında

It’s All Gone Pete Tong

Citizen Dog / Mah Nakorn

What The Bleep Do We Know / Ne Biliyoruz ki!?ÖZEL GÖSTERİM

Drawing Restraint 9 / Çizgiyi Çekmek 9

Kısa Filmler

!f bu yıl da başarılı bulduğu Türk yönetmenlerin kısa filmlerine festival boyunca gösterim olanağı sağlayacak. Gösterilecek filmler, festival komitesince yapılacak ön elemeden sonra, Deniz Buga, Reha Erdem, Güven Kıraç, Serra Ciliv ve Fırat Yücel’den oluşan bir jüri tarafından seçilecek.


(Küçük bir not: Tüm kısa film gösterimlerine ve ödül törenine giriş ücretsizdir.)Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>