KÜLTÜR-SANAT

İki Tutam Saç ve Nahide’nin Türküsü

İki Tutam Saç ve Nahide’nin Türküsü Ankara’da ilk kez Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde!
 
   
 
 
     

“Öteki Tarih” filmleri Ankara galalarını Uçan Süpürge’de yapıyor

Festival seyircisinin merakla beklediği filmlerden İki Tutam Saç: Dersim'in Kayıp Kızları ve Nahide’nin Türküsü Ankara’da ilk kez Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek.

Festival’in “Öteki Tarih” bölümünün Ankara’da ilk gösterimleri yapılacak olan iki filmi, belgesel sinemanın gücünden yararlanarak bunca zaman “doğru” diye bilinenleri yerinden oynatıyor.Nezahat Gündoğan’ın üç yıllık çalışmasının ürünü İki Tutam Saç: Dersim'in Kayıp Kızları (2010) 1938'de Dersim'de yaşanan katliamın ardından asker ailelerine verilen “kayıp kızlar”ın öyküsünü anlatıyor. Hepsi o dönemde devlet tarafından kayda alınmış ve kaybolduğu sanılan, özellikle rütbeli asker ailelerinin yanlarına evlatlık olarak verilen bu kız çocukların izini süren belgeselin gösterimi yönetmeni Nezahat Gündoğan’ın katılımıyla yapılacak. Yönetmen filmin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.Uzun metraj bir birinci şahıs belgeseli olan Nahide’nin Türküsü (2009) ise, yönetmeni Berke Baş’ın Ermeni olan büyükannesi Nahide ve memleketi Ordu’nun konuşulmayan tarihi üzerine bir film. Büyükannesinin yaşamını keşfe çıkan yönetmen, bu süreçte onun gizli köklerini de açığa çıkartıyor ve Ordu’nun Ermeni sakinlerinin hikayelerinin içinde buluyor kendini.

İki Tutam Saç: Dersim'in Kayıp Kızları ve Nahide’nin Türküsü 11 Mayıs Salı günü saat 19:00’da Kızılırmak Sineması’nda art arda gösterilecek.

Ayrıntılı bilgi için:
http://festival.ucansupurge.org

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>