KÜLTÜR-SANAT

İstanbul Modern Sinema’da 13.Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Margarethe Von Trotta’dan ustalık dersi...
 
   
 
 
     

İstanbul Modern Sinema, 14 Mart- 22 Mart tarihleri arasında bu yıl 13. yaşına giren Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl ana tema olarak kadınların direnişini belirleyen festival, yine dünyadan ve Türkiye’den kadınların son yılda yaptıkları uzun metrajlara, belgesellere ve kısa filmlere yer veriyor.

Filmmor’un 2015’teki İstanbul Modern programında, aralarında bu yılki Tribeca Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödülünü kazanan Nancy D. Kates’in “Susan Sontag’a Bakmak”ın da yer aldığı “Cinsiyetler”, geçtiğimiz yıl Berlin Fim Festivali’nde prömiyerini yapan, Melisa Önel imzalı “Kumun Tadı” ve 2014’te gösterildiği tüm festivallerden başarıyla dönen, Céline Sciamma’nın filmi “Kızlar Çetesi” filmlerinin gösterileceği “Kadınların Sineması” adlı tema bölümleri yer alıyor.

Feminist filmlerinde kadınları betimleyiş biçimiyle öne çıkan, Yeni Alman Sineması’nın öncü isimlerinden Margarethe von Trotta festivale konuk olarak geliyor. Film gösterimlerinin yanı sıra, yönetmen 17 Mart Salı günü saat 14.00’te bir "masterclass" gerçekleştirecek.

MARIENNE VE JULIANE (DIE BLEIERNE ZEIT), 1984
Almanya | 35mm, Renkli, 106’ | Almanca
Yönetmen: Margarethe von Trotta
Oyuncular: Jutta Lampe, Barbara Sukowa, Rudiger Vogler
Sakin ve uysal Marianne militan olurken, asi Julienne ise kardeşinin siyasal şiddetine karşı durur. Marianne ve Julienne kız kardeşlerin sevgi nefret ilişkisinin çatışmalı süreci, Julienne’in Marianne’i anlamasıyla sona erdiğinde Marianne resmi açıklamaya göre “intihar etmiştir”. Julianne kardeşinin ölümü ile ilgili gerçeğin peşine düşer. Yetmişlerin ortalarında Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun çekirdek militanlarından olan Marianne ve Julienne kız kardeşlerin hikâyesi...


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>