KÜLTÜR-SANAT

Yönetmenle Yan Yana Sinema Keyfi

Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan filmlerin galaları ile yerli ve yabancı film gösterimleriyle devam ediyor.
 
   
 
 
     

Bu yıl 47’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan filmlerin galaları ile yerli ve yabancı film gösterimleriyle devam ediyor. ‘Yönetmen Yan Koltukta’ başlıklı etkinlik kapsamında Alman yönetmen Johannes Naber ‘Arnavut’, Rus yönetmen Fyodor Bondarchuk ise ‘9. Bölük’ filmlerini Antalyalı sinemaseverlerle birlikte izledi.

GERİ DÖNMEK HER ZAMAN MÜMKÜN OLMAZ

Uluslararası yarışma filmlerinden Alman yapımı ‘Arnavut’ (The Albanian) izleyici ve jüri ile buluştu. Johannes Naber’in yönettiği film, izleyiciyi önce Arnavutluk’ta bir dağ kasabasına, ardından paranın hüküm sürdüğü, yasadışı göçmenlerin hayatları pahasına ulaşmaya çalıştığı Avrupa’nın karanlık yerlerine götürüyor.

2010 yapımı ‘Arnavut’, Avrupa’nın en yoksul ülkesi Arnavutluk’u ülkesinin geleneklerine uygun şekilde evlenebilmek ve para bulmak için terk eden Arben’in hikayesi... Gala gösterimini sinemaseverlerle birlikte izleyen başrol oyuncusu Nik Xhelilaj, filmin geleneklere karşı güçlü bir eleştiri olduğu görüşünde. Xhelilaj’a göre bir ‘Arnavut’ bir söz verdiği zaman her ne pahasına olursa olsun tutar.

YÖNETMENLE YAN YANA SİNEMA KEYFİ

Oscar’lı yönetmen Sergei Bondarchuk’un oğlu Fyodor Bondarchuk, ‘9. Bölük’ (9th Company) adlı filmini Antalya’da izleyicilerle yan yana izledi. Yapımcı Dmitry Rudovskiy ve yönetmen Bondarchuk, gösterim öncesinde yaptıkları söyleşide filmin Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

143 milyon dolar gişe hasılatı yapan film, 1980’lerdeki Afganistan işgali sırasında Rus ordusundan 9. Bölük’ün gerçek hikayesinden yola çıkarak hazırlanmış. 2005 yapımı filmin DVD’si hala tüm dünyada büyük talep görüyor. Yönetmene göre film, Amerikan askerlerinin Afganistan’da yaşadıkları nedeniyle güncelliğini ve popülaritesini koruyor.

Bondarchuk, genç askerlerden oluşan Sovyet birliklerinin Afganistan’da yaşadıklarının anlatıldığı filmin “Sovyetlerin nasıl kaybettiğinin değil o gençlerin nasıl kazandığının hikayesi” olduğunu söylüyor. Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Altın Portakal Sanat Yönetmeni Deniz Ziya Temeltaş’a göre ise ‘9. Bölük’, savaş karşıtı sinemanın kült eserlerinden Stanley Kubrick’in ‘Full Metal Jacket’i kadar önemli bir film.

Yönetmen Bondarchuk, Rus sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi olarak bilinen ‘Yaban Ada’ (The Inhabited Island) adlı filminin gösterimine de katılacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>