KÜLTÜR-SANAT

“Zerre” 3.Uluslararası Malatya Film Festivali’nden 2 Ödülle Ayrıldı!

“Zerre” filmi ödüle doymuyor.
 
   
 
 
     

49. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nden 4 ödülle ayrılan film; 3. Uluslararası Malatya Film Festivali’nde de 2 ödüle layık görüldü. Gösterim günü salonda izdiham yaşanmasına sebep olan ve yoğun istek üzerine ikinci kez gösterilen “Zerre”, 15 Kasım 2012, Perşembe gecesi Malatya’da gerçekleşen ödül töreninden “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Kurgu” ödülleriyle ayrıldı.

Farklı bir sinemasal anlatım dili ile dikkatleri üzerine çeken “Zerre”, kızı ve annesi ile küçük bir evde yaşayan Zeynep‘in (Jale Arıkan) haksız yere işten atılmasıyla, üç kişilik bir ailenin hayatta kalmak için verdiği zorlu mücadeleyi anlatıyor. Tek bir karakter üzerinden ilerleyen öykü yapısı, omuzda hareketli kamera kullanımı, gerçek işçilerden ve fabrika mekanlarından oluşan gerçekçi anlatım biçimi ile “Zerre”; küçük bir insan öyküsü üzerinden “varoluşu” arıyor. Filmin en ilgi çekici yanı ise, öykünün içinde yatan sembolik anlatım dili. Gündelik hayatta her zaman fark edemediğimiz uçuşan parçacıklar, filmin içinde bir oyuncu gibi görev alıyor ve Zeynep’in sorunlarla dolu dünyasının evrendeki yerini betimliyor.

Bu yıl 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen”, “En İyi İlk Film”, “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “SİYAD” ödüllerine layık görülen “Zerre”; 3. Malatya Film Festivali ödül töreninden de “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Kurgu” ödülleriyle döndü.

Jale Arıkan (Zeynep) başrolü üstlendiği ödüllü filmde; Rüçhan Çalışkur (anne), Ergun Kuyucu (Kudret), Özay Fecht (Seniha), Remzi Pamukçu (Remzi) gibi isimler de oyunculuklarıyla göz doldurdu. Filmin görüntü yönetmenliğini Macaristan’dan Marton Miklauzic üstlenirken, filmdeki yıpranmış doku, başarılı sanat yönetmeni Azeri Tora Aghabayova’ya ait.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>