MODA - STİL

Argande 2011 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

MUDO’nun desteğiyle yarattığı Argande markasının 2011 İlkbahar Yaz koleksiyonu, 25-28 Ağustos tarihlerindeki IFW`10`da sergilenecek.
 
   
 
 
     

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı finansmanıyla yürütülen “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, moda tasarımcıları ve MUDO’nun desteğiyle yarattığı markanın 2011 İlkbahar Yaz koleksiyonu, 25-28 Ağustos tarihlerindeki IFW’10’da sergilenecek.

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş, Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçası güzeller güzeli Argande’den alan marka, bugün Güneydoğu kadınlarının elinde yeniden doğuyor.

Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) finansmanıyla Mayıs 2008’den beri uygulanan “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, ürünlerini Argande markası altında topluyor. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Batman ve Mardin’de kurulan atölyelerde yaklaşık 100 kadına istihdam olanağı sağlanıyor.Türkiye’nin en büyük ve yenilikçi hazır-giyim firmalarından biri olan MUDO’nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe’nin marka koordinatörlüğünde, Alex Akimoğlu, Aida Pekin, Günseli Türkay, Rojin Aslı Polat, gibi sektörün önde gelen tasarımcılarının elinden çıkan kıyafet ve aksesuarlar Güneydoğulu kadınlar tarafından üretiliyor.

Argande’nin 2011 İlkbahar Yaz Koleksiyonu, 27 Ağustos Cuma günü saat 10:00’da, İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek İstanbul Fashion Week’de Artistik Yönetmen ve Koreograf Bilge Tuğsuz tarafından gerçekleştirilecek bir defileyle moda severler ile buluşacak. Defileyi, Argande koleksiyonunun imaj fotoğraflarını da çeken

Gencer Bavbek fotoğraflayacak. IFW defilesinin makyajı ise BOBBI BROWN’ın sponsorluğunda yapılacak.

Markanın yaratılma sürecinde ve koleksiyonun basılı ve görsel materyallerinin hazırlanmasında Demir Tasarım sosyal sorumluluk bilinciyle projeye gönüllü olarak destek verdi. Koleksiyonun üretimi Batman ÇATOM ve Mardin Ömerli ÇATOM üretim atölyelerinde yapıldı ve üretim yapan kadınlara eğitim desteği İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından sağlandı. Projeye ayrıca Aras Kargo lojistik destek veriyor. Argande markasının Bilge Tuğsuz’un marka styling’i ve artistiği ile gerçekleştirilen çekimlerinde markanın yüzü ise Beril Kayar oldu.

Anadolu’nun motiflerini ve yerel kumaşlarını modern tasarımlarla birleştiren Argande koleksiyonunu, halen MUDO’nun 7 ildeki seçkin 17 mağazasında bulmak mümkün ve markanın satış gelirinin tamamı Güneydoğu Anadolu’da Argande markasının üretimini yapan kadınlara aktarılıyor.

MUDO

1964 yılından beri hazır giyim sektöründe moda ve kaliteyi müşterileriyle buluşturan Mudo, Argande koleksiyonuyla önemli ve sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Argande markasının yaratım sürecinde proje ekibiyle koordineli çalışan Mudo, hiçbir kar gütmeden yürüttüğü proje ile ünlü tasarımcıların hazırladığı Argande koleksiyonunu özel tasarlanmış reyonlarda ve vitrinlerde sunuyor. Argande markası ile Mudo, Argande atölyelerinde çalışan Güneydoğu Anadolulu kadınlara sürdürülebilir bir kaynak sağlanmasına katkıda bulunuyor. Argande koleksiyonu ile moda severler, Mudo mağazalarında tasarım ürünlere uygun fiyatlarla ulaşırken, aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk projesinin parçası da olacaklar.ARGANDE TASARIMCILARI HAKKINDA…

1- ALEX AKİMOĞLU

Paris’te Pierre Cardin, Jean Louis Scherrer, Hanae Mori markalarında moda tasarımcılığı yaptı. 2004 yılında İstanbul’a dönerek Alex Akimoğlu Design adını taşıyan danışmanlık ve tasarım ofisini açtı. Bil’s beyaz konsept, Austin Reed gibi markaların koleksiyonlarını imzalıyor.

1997-2008 yılları arasında Radikal gazetesinde, 2009’dan bu yana ise Referans gazetesinde ‘’Moda ekonomisi’’, İstanbul Life dergisinde ‘’’m.o.d.a İstanbul ‘’ köşelerini yazmaktadır.

2- AİDA PEKİN

Tasarımcı Bihter Aida Pekin takı eğitimini Marmara Üniversitesi’nin ardından Floransa’da bulunan Le Arti Orafe’ de tamamladı. 2005 Kasım ayında kendi koleksiyonlarını ürettiği ve freelance tasarım hizmeti verdiği Aida Pekin Takı Atölyesi’ni kurdu. Atölyesi'nde sınırlı sayıda ürettiği koleksiyonlarının yanı sıra farklı firmalara kapalı çarşıda çeşitli atölyelerde seri üretim yapıyor.

Bread & Butter/Barcelona, Inhorgenta/Münih, Artigianale/Floransa, MACEF /Milano, Istanbul Fashıon Days, Istanbul Design Week fuarlarına, Istanbul Design Spirit, Fashion is Art-Kempinski, LAO, Sieraad Amsterdam, Nişantaşı Street Design sergilerine katıldı. De Beers, Dünya Altın Konseyi, Ganjam, Auritalia, DTC, Sieraad gibi farklı yarışmalarda ödüller aldı.

Aida Pekin ürünleri Galata ‘daki Aida Pekin mağazasının yanı sıra, İstanbul Modern Müze Dükkanı, Point Otel Modern Müze dükkanı, Beymen Blender Mağazası, İKSV dükkanı, Karınca Design Kanyon ve Asmalımescit dükkanları, Kaş’ta Papilio, Çeşme Marina’da Megalov butiklerinde, yurtdışında ise İtalya’da Floransa, Roma, Milano, Lucca ve Napoli ‘de, İspanya’da Barselona’da butiklerde satılıyor.

3- GÜNSELİ TÜRKAY

Günseli Türkay 1999 yılında ODTÜ İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Floransa’da bulunan Accademia Italiana’da moda tasarımı eğitimi aldı.

İş hayatına MUDO ‘da başlayan Günseli Türkay beş sene İstanbul’da farklı markalarda moda tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra PASAJ İstanbul isimli tasarım ofisini kurdu. Maçka’daki tasarım ofisinde ekibiyle beraber markalara müşteri odaklı koleksiyon tasarım servisi ve marka danışmanlığı yapmaktadır. Hedefi tasarım ofisindeki tasarımcıların kendi markalarına başlayabilecekleri, yaratıcılığı destekleyen ve cesaretlendiren bir ortamda markalara tasarım servisi vermek.

Kendi ismini taşıyan markasını 2009 Ağustos ve 2010 Şubat aylarında İstanbul Moda Haftasında defile ile tanıtan Günseli Türkay; markasında sanat ve moda dünyasını birleştirerek tablo elbiseler yapıyor. Ressamlarla çalışarak yağlı boya tabloları kumaşlara aktarıyor ve parti elbiseleri tasarlıyor. Marka; moda basını ve butikler tarafından kendine özgü bir imzası ve ayırt edici bir çizgisi olduğu için büyük ilgi gördü.

2009 Aralık ayında British Council ve IMA ‘nın düzenlediği Yılın Genç Moda Girişimcisi yarışmasında birinci olan Günseli Türkay Şubat ayında Londra Moda Haftası kapsamında Türkiye’yi temsil etti.

4- ROJİN ASLI POLAT

Rojin Aslı Polat’ın tasarımcılık serüveni, 1987-89 yılları arasında Ankara Güzel Sanatlar Atölyesi’nde aldığı moda tasarımı eğitimiyle başladı. Hacettepe Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra Paris’in en prestijli moda okullarından ESMOD’da (l’Ecole Supérieure des Arts et techniques de la Mode), prêt-a-porter master’ı yaptı. 1990 yılında ITKIB Genç Moda Tasarımcılar yarışmasında mansiyon ödülü kazandı. 1992’de Beymen Academia’nın düzenlediği yarışmada birinci oldu. 1992’dan 1999’a kadar Beymen’in Academia ve erkek departmanlarında çalıştı. 1999-2009 yılları arasında Derishow bünyesinde iki sezon erkek koleksiyonu hazırladıktan sonra Derishow Delight’ın tasarım ekibinin başına geçti. Rojin Aslı Polat, halen kendi ismini taşıyan markası için tasarımlar yapmayı sürdürüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>