MODA - STİL

Çılgın Ayakkabılar Finalde Yarıştı!

1.Ayakkabı Tasarım Yarışması sektörün rekabet gücünü artıracak…
 
   
 
 
     

Ekonomiye 5 milyar doların üzerinde katkı sağlayan sektör, 1. Ayakkabı Tasarım Yarışması ile bu alandaki gücünü daha da geliştirip Türkiye’yi dünyanın ayakkabı üssü yapmayı hedefliyor.

Gecede birinci olan Serdar Bozok ödülünü TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’den, ikinci olan Nilgün Altınbaş İDMİB Başkanı Lemi Tolunay’dan, üçüncü Yağmur Caner’e ise ödülünü Jüri Başkanı Ali Murad Kızıltaş’tan aldı.

Dünya ayakkabı üretiminin önde gelen ülkelerinden olan Türkiye, 1. Ayakkabı Tasarım Yarışması ile sektörün genç yeteneklerini gün ışığına çıkarıyor.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) desteği ile gerçekleştirilen 1. Ayakkabı Tasarım Yarışması, genç yeteneklerin özgün tasarım yaratma isteklerinin teşvik edilmesini hedefliyor.

Modanın en önemli tamamlayıcısı olan ayakkabı sektörünün tasarım gücünü artıracak olan yarışmada dereceye girenlere ödülleri 16 Kasım 2011 Çarşamba akşamı Sabancı Müzesi The Seed’de düzenlenen final gecesinde verildi.TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: AYAKKABIDA YÜKSEK ATLAMA YAPACAĞIZ

Gecede konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ayakkabı sektöründe “yüksek atlama” yapmak istediklerini vurgulayarak, “Bu atlayışta sırığımız tasarımdan, inovasyondan ve ar-ge den yapılmış olmalı ki atlayışımızı rahatlıkla yapalım” dedi.

Bu stratejik atlayışta çıtanın sağında Rusya, Irak, Japonya, Çin’i, çııtanın solunda ise İtalya, Libya, Balkan ve Afrika ülkelerini gördüğünü ifade eden Büyükekşi, ihracatçıların tasarımın gücüyle çıtanın her bir yanındaki hedef pazarlara ulaşabileceğini söyledi.

“Genç tasarımcılarımız ihracatımızın yüksek ökçesi olacak, yenilik ve tasarımlarıyla ihracatımızın ökçesini yükseltecekler” diyen Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayakkabı sektörümüz tasarım yarışmalarıyla taze beyinleri, genç girişimcileri keşfedecek. Genç beyinlerimiz, sektörde kalifiye işgücüne dönüşüp ekonomimiz ve ihracatımız için katma değer yaratacak. Biliyoruz ki, yeni teknolojilerin kullanımı ile üretilecek ürünler sizlerin maharetli ellerinizde. Biliyoruz ki tasarım alanında bizi uzmanlığa taşıyacak sizlerin fikirleriniz.”

TOLUNAY: 1,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYORUZ

İDMİB Başkanı Lemi Tolunay ise Türkiye’nin ihracat yapısının değiştiğine dikkat çekerek, bundan böyle üretimden çok moda ve markanın ağırlık kazandığını söyledi. Yeni dönemde yüksek katma değerli, ‘Türk derisinden yapılmıştır’ etiketli ürünlerle küresel piyasalarda var olacaklarını vurgulayan Tolunay, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz son 10 yılda toplam ihracatımız 550 milyon dolardan 1.3 milyar dolara çıktı. Hatta 2011 yılı beklentimiz ise 1,5 milyar dolar. Diğer bir ifade ile 11 yılda deri ve deri ürünleri ihracatımız yüzde 300 arttı. Bugün Türkiye’nin yılda 500 milyon çift ayakkabı üretme kapasitesi var. Kurulu kapasitenin potansiyeli kesinlikle bunun da üzerinde. Ama artık tüketici tercihleri ve daha bir çok teknolojik nedenlerden dolayı gelinen noktada kapasite tek başına bir anlam taşımıyor. Artık kapasite ve üretim gücü ile birlikte tasarımı da bu sürece katarak yeni bir endüstriyel tanım geliştirmemiz gerekiyor. İşte Ayakkabı Tasarım Yarışması da bunun ilk adımı…”ÜNLÜ MANKENLERLER GENÇ TASARIMCILAR İÇİN PODYUMDA

Ece Vahapoğlu’nun sunduğu gecede finale kalan Azer Bayındır, Elif Gözde Arı, Funda Pehlivan, Ilgın Ütin, Nilgün Altınbaş, Recep Serdar Bozok, Sema Çağlar, Sinem Avcı, Yağmur Caner’in birbirinden ilginç ve benzersiz tasarımları, Uğurkan Erez’in koreograflığında, Merve Büyüksaraç, Tuğçe Sarıkaya, Serkan Tan, Gökhan Albayrak, Sema Şimşek, Ebru Güzel, Merve Karan, Gökberk Çalın ve Kadir Korkmaz gibi Türkiye’nin önde gelen modelleri tarafından sergilendi.

Gecede birinci olan Serdar Bozok ödülünü TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’den, ikinci olan Nilgün Altınbaş İDMİB Başkanı Lemi Tolunay’dan, üçüncü Yağmur Caner’e ise ödülünü Jüri Başkanı Ali Murad Kızıltaş’tan aldı.

Yarışma zenne (kadın), merdane (erkek), filet-bebe (çocuk), çanta (ayakkabı tasarımı ile kombin edilmesi gereken) olmak üzere dört kategoride gerçekleşti.

2011 Ayakkabı Tasarım Yarışması’nda birinci 10 bin, ikinci 6 bin, üçüncü ise 3 bin lira para ödülü aldı. İlk üçe giren tasarımcılar Milano’da düzenlenen dünyanın en büyük ayakkabı organizasyonu olan MICAM Fuarı’na gönderilecekler. Tasarımcılar ayrıca, İstanbul Moda Akademisi’nde ayakkabı ve çanta konusunda verilecek ilk seminere de katılma hakkı elde edecekler. Finalistlerin koleksiyonları 19 Kasım 2011’e kadar devam edecek olan AYMOD Fuarı’nda sergilenecek.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>