MODA - STİL

Doğru Pırlanta Seçiminin İpuçları…

Özellikle pırlanta takılarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte bilmeniz gerekenler…
 
   
 
 
     

Kuyum sektörünün güvenilir ismi JİVAL, evlilik sezonun başlaması ile hız kazanan takı alışverişlerinde doğru karar vermenizi sağlıyor.

Evlilik sezonunun başladığı şu sıralarda Jival’den takı alacaklara doğru seçim yapmaları için bazı öneriler var. Özellikle gelin takılarının vazgeçilmezi olan pırlantaları alırken kesim, renk, berraklık ve carat ağırlığına (4C) dikkat etmek gerekiyor.

Doğru pırlanta kesimi, ışığın maksimum derecede yansımasını sağlıyor. Pırlanta doğru oranlarda kesilmiş ise bir yüzeyinden giren ışığın diğer yüzeyinden yansıyabilmesi ve dağılarak, taç denilen üst kısmından yayılması gerekiyor. Böylece pırlantanın ışıltısı ortaya çıkıyor. Takılarda ağırlıklı olarak yuvarlak kesim tercih edilirken; prenses, markiz, üzeri yuvarlak kare, oval ve kalp şeklindeki kesimler de çokça kullanılıyor.

Pırlantanızı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de rengi… Pırlantaların çoğu renksiz gibi görünse de kendi aralarında ton farklılıkları bulunuyor. En şeffaf olan en değerli pırlanta sayılıyor. Pırlantanın berraklığı da en az kesim ve rengi kadar önemli… Berraklık, taşın kristalleşme sürecinde içine karışan diğer maddelerin izlerine bakılarak değerlendiriliyor. Bu maddelerin az olması pırlantanın değerini artırıyor.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise “carat”ı… Carat, pırlantanın ağırlığı ölçmeye yarayan birime deniyor ve bir caratın 100 eşit puana bölünmesiyle ortaya çıkan rakamlar, pırlantanın değerini oluşturuyor. Örneğin yarım carat 50 puana eşit oluyor ve “0.50 ct” ibaresiyle ifade ediliyor. Bu puanlar santim olarak da adlandırılıyor.

Pırlanta seçiminde, taşın dört önemli karakteristik özelliklerinden olan “renk” ve “şeklin” belirlenmesi, bütçeye uygun bir seçim yapılmasına yardım ediyor. Böylece birçok seçenek, bu özellikler doğrultusunda aza indirgeniyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>