MODA - STİL

Gömlek Seçmenin Püf Noktaları

İşte biz kadınlar için gömleş seçmenin en özel püf noktaları...
 
   
 
 
     

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum birçok şık ve titiz erkek ısmarlama gömlek diktirir. Biz kadınlar kendimizi titiz zannederiz ama bu konuda en az bizim kadar titiz birçok erkek var. Bunların ortak özellikleri; kumaşa çok önem vermeleri, gömleğin yaka modeline dikkat ediyor olmaları, kol hareketlerini rahatça yapabiliyor olmaları...

Gömleğin ilk göze çarpan parçası yakasıdır. Kabaca yüzünüzü bir tablo, kravat, ceket ve gömlekten oluşan üçlüyü de bir çerçeve olarak düşünün. Nasıl bir çerçeve, tabloya ayrı bir anlam katarsa, üst giyim de bir kişinin yüzüne aynı şekilde etki eder. Doğru yaka seçimi ile gömleğinizin yüz şekliniz ile uyum içinde olmasını sağlayabilirsiniz.

İyi bir gömlek ile mükemmel bir gömlek arasındaki farkı yaratan kumaştır. Giyiminizi çevreden farklılaştırmanın ana yollarından biri üst kalite kumaşlı bir gömlek olacaktır. İyi bir kumaşı ayırt etmenin en basit yolu kumaşın yumuşaklığını, sıkılığını ve parlaklığını test etmektir. Ayrıca dikim detayları da çok önem taşır. Eğer gömleğinizi kapalı yaka ile kullanıyorsanız, yakanızı kapadığınızda baş parmağınızın boynunuzu kasmadan yakanın önüne oturabiliyor olması gerekir. Genel olarak bir gömlek omuz çevrenize tam oturmalı, kol başlangıçları tam omuz kemiğinin bittiği yerden başlamalı. Her ne kadar sırttan ve önden fazla bolluk olmasa da kollarınızı öne uzattığınızda özellikle sırttan çok kasılma olmaması gerekir. Kollarınızı yanınıza bıraktığınızda gömlek kolu baş parmağınızın başladığı noktaya kadar uzanmalı. Gömleğinizin kolu da ceketinizin içinden en fazla 1 cm kadar gözükmeli. Gömleğinizin pantolon fermuarınızın altına kadar uzun olması da gömleğin gün içinde dışarı çıkmasını engellemek için önemlidir. Ancak gömleğinizi dışarı çıkararak da giymeyi düşünüyorsanız, gömleğiniz daha kısa olabilir.

Yuvarlak ve geniş yüzlüler: Bu tarz yüz şekli olanlara İtalyan tarzı açık yakaları tercih etmemeli. Bu tip yakalar yüzünüzün yuvarlak hatlarını daha fazla ortaya çıkarır.

İnce ve uzun yüzlüler: Açık ve kavisli yakalar tercih edilmeli. Bu tarz yakalar yüzünüzü daha geniş göstererek bir denge unsuru oluştururlar.

Köşeli ve belirgin çene hatları olan yüzler: Daha uzun ve kapalı yakalar güçlü çene hatlarının ön plana çıkmasını engeller.

Uzun boyunlular: Daha geniş enli klasik ve Fransız tarzı yakaları tercih etmeliler.

Kısa boyunlular: Kısa enli İtalyan ve yarım İtalyan yakaları tercih etmeliler.

Katlı ve hafif sarkık boyunlular: Daha kalın telalı yakalar bu tarz boyunlardaki sarkma ve katları daha dik tutmaları sebebiyle tercih edilebilir. Sert telalı açık yakalar boynun şeklini alamaz daha düzgün bir görüntü sergiler.

GÖMLEK SEÇİMİNDE MESLEK GRUPLARI;

Bankacılar beyaz, mavi, açık renk, çizgili klasik gömlekleri tercih ediyor. Medyadaki müşterilerimiz daha çok renkli ve garni/biye detaylı gömlekleri beğeniyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>