SAÇ BAKIMI

Saçlarda Perma Modası

80’li yıllarda moda olan perma yavaş yavaş geri dönmeye başladı...
 
   
 
 
     

Permalar günümüzde neredeyse ikiye ayrıldılar. Eski klasik permalar, saç kesilene kadar kalırlardı. İlk yapıldığı günkü dalga boyu zaman içinde açılırdı ve biraz daha geniş dalga perma olurdu. Şimdiki permalar ise 2-4 ay arasında saçta kalıyor ve süre sonunda saçlar hiç perma yapılmamış gibi düzleşmeye başladı. Biz buna kırık perma diyoruz. Eski klasik permalarımız saçlar kesilene kadar saçta kalıyordu. Kalıcılık süresi her saçta aynı değildir.

Saçın inceliği ve kalınlığı, saçın dalgalı veya düz olması, saça uygulanan kimyasal işlemlere göre permanın kalıcılığı değişir. Daha kalın telli saçlarda hafif dalga varsa bu saçta perma çok uzun süre kalır.

Daha düz ve ince telli saçlarda perma biraz daha çabuk gidebilir veya çok düz ve kalın saçlarda perma çok daha çabuk gidebilir. Aslında saçın biraz kuruluğu, yağ ve nem dengesiyle de doğru orantılıdır. Nemli ve yağlı saçlarda perma daha kısa süre kalıcı olur. Kuru saçlarda perma uzun süre kalıcı olur. Çünkü kuru saçların gözenekleri daha açıktır. Dolayısıyla amonyaklı hidrojen karışımı losyon saça daha fazla nüfuz eder ve bu da kalıcılığı arttırır.

Perma ilacının içinde amonyak ve hidrojen vardır. Dolayısıyla amonyak saçın gözeneklerini açmak için kullanılır. Hidrojen ise saçın içindeki kükürt köprülerini birbirinden ayırmak için kullanılır. Saç telini yukarıdan aşağıya düşünürsek kükürt köprüleri enlemesine sıralanmışlardır ve hidrojen bu köprüleri ayırır.

Kükürtlerde yer kayması meydana gelir ve daha sonradan oksijen ile sabitlendiği için uzun süre kalıcı bir dalga elde edilmiş olur. Ne kadar çok kükürt köprüsü ayırırsanız dalgalanma o kadar fazla olacaktır. Tam bir oran olmamamla birlikte %50 kükürt köprü ayrıştırması çok kullanışlı bir perma elde edilir. %50 üzerindeki kükürt köprü ayrıştırmalarında saç zarar görmeye başlar.

Permalı saçlara permadan hemen sonra 3 tane bakım ürünü kullanmak gerekiyor. Bir tanesi permalı saçlar için şampuan, diğer bir tanesi permalı saçlar için bakım kremi, maske ile bakımı gerçekleştirmek gerekiyor. Permalı saçlar genellikle yanlış ürün kullanımından elektrikli bir görünüme sahiptir. Kaldı ki bütün kıvırcık saçlarda bu şekildedir. Dolayısıyla bu elektrikli görüntüyü alacak ve bakımı devam ettirecek durulanmayan bakım kremleri var.

Bu üç unsur yerine getirildiği takdirde saç çok sağlıklı bir şekilde kullanılır. Eğer daha kabarık, daha sertleşmiş isteklerimiz varsa benim önerim permalı saçlara bakım yapıldıktan sonra briyantin, vax gibi yağlı ürünler saç ıslakken kullanılmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>