SAÇ BAKIMI

Saçlarım Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Günlük 80 telden fazla görülen saç dökülmelerinin önüne geçilmediği takdirde kişinin saçlarını hızla kaybettiğini belirtir uzmanlar.
 
   
 
 
     

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların saçlarını tamamen kaybetmeden önce yardım almaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen ve testesteron hormonu seviyesinin ölçülmesi, bununla birlikte beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi uyarısında bulundu.

Türk Hair Trans Genel Koordinatörü Handan Acıkök, erkeklerde günlük 50 ile 80 arası saç teli dökülmesinin normal karşılanması gerektiğini; buna karşılık 80 telden fazla saçı dökülen kişilerin saçlarını hızla kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Sıradan saç dökülmelerinin doğru beslenme ile önlenebileceğini belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ise saçın kökten beslendiğini ve saç bakım ürünlerinin yetersiz kaldığını kaydetti.

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU: “SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?”

Sıradan saç dökülmelerinin, sadece doğru beslenerek veya ihtiyaca uygun besin destekleri kullanarak ve saçlara doğal-sağlıklı ürünlerle bakım yaparak, dökülmelerinin ciddi ölçüde önüne geçilebileceğini belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, saçlar kökten beslendiğini ve saç bakımı ürünlerinin saçı tedavi etmediğini, beslemediğini, güçlendirmediğini ve biyolojik yapısına etkili müdahalelerde bulunamadığını ifade etti.

Saçların iyi beslenmesi için, işe doğru ve dengeli bir beslenme planı ile başlanması gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu, saç için gerekli olan besin unsurlarının saça sadece kan yoluyla ulaşabildiğini ve saç dökülmesinin doğru beslenme ile mümkün olabileceğini söyledi.

BAYANLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇİLEBİLİR?

Türk Hair Trans Genel Koordinatörü Handan Acıkök, bayanlarda saç dökülmesi ile ilgili uyarılarda bulundu:

“Bayanlarda saç dökülmesi eğer bir genetik yatkınlıktan kaynaklanmıyorsa, saçların çok gergin toplanmamasını, fazla fön çekilmemesini ve kalıcı perma yaptırılmamasını öneriyorum. Bunların yanı sıra saçı havalandırmamak, çok sık yıkamak ve çok taramak da dökülmeyi tetikleyen diğer unsurlar. Saçları dökülmeye başlayan bayanlar bu titizliği gösterdikleri takdirde saçları normal seyrine girecektir”

Saç dökülmesi durdurulabilir mi? sorusuna da cevap veren Acıkök şunları söyledi:

“Saç dökülmesini durduracak ömürlük bir yöntem şu anda mevcut değil. Saç köklerinin bulunduğu cildin 2 ml altına vitamin enjekte edilerek gerçekleştirilen saç mezoterapisi tedavisi ya da yine aynı bölgeye trombosit enjekte edilerek gerçekleştirilen Pure PRP tedavilerinde dökülen saçın ömrünü 1-2 yıl uzatmak mümkün; ancak saçlar doğal yollarla veya hastalık sebebi ile kaybedilmişse tek çözüm saç ekimidir”

Etiketler: Saç, Sağlık, Dökülme, kadın, Tel
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>