SAĞLIKLI YAŞAM

Erkek ve Kadınlar Arasındaki Yağ Farkları

Erkeklere oranla kadınların vücutlarındaki yağ oranları daha yüksektir… İşte nedenleri...
 
   
 
 
     

Kadınların %18-25 oranına karşılık erkeklerin %10-15 oranında vücutlarında yağ mevcuttur. Ayrıca kadınların kilo vermesi de erkeklerden zordur. Kadınların özellikle basenlerindeki yağ birikmelerini yok etmeleri erkeklerin genellikle mide, karın bölgesinde biriken yağlarından kurtulmalarından çok daha zordur. Kadınlardaki bu birikimler fizyolojik ve biyolojik nedenlerle bulunur.

HORMONAL DEĞİŞİKLİKLERLE GELEN GÖRÜNÜM (SİLUET) DEĞİŞİKLİKLERİ

Genel anlamda kadınlar 20-50 yaşları arasında ortalama 7,5 kg ve üstü bir ortalamayla kilo alır. Bazıları için yaş ilerledikçe kilo artışı da yükselir.

Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişiklikler vücutta kas oranının azalmasına ve yağ oranının artmasına sebep olur, bu da bel bölgesinin kalınlaşması anlamına gelir.

BOL HAREKET!

Sonuç olarak 50'li yaşlarda kilo almamak için beslenme düzenine daha da fazla dikkat edilmesi gerekir. Beslenme düzeninin iyileştirilmesinin yanı sıra bol egzersiz ve hareket yapılmalıdır. Böylece sadece vücudun yağ oranı değil, kas yapısı da sağlıklı ve kuvvetli olur.

Bahsedilen aktiviteler çok yoğun ve yorucu olmamalı ama düzenli şekilde gündelik bir rutin içinde yapılmalıdır. Kısacası TV önünde harcanan saatleri yürüyüş, bisiklet gibi aktivitelere dönüştürmek incelmenize de, sağlıklı olmanıza da yardımcı olacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>