SAĞLIKLI YAŞAM

Ev işleri sporun yerini tutmuyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, ev işlerinin, fazla kilolara engel olmadığını ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini ortaya çıkardı.
 
   
 
 
     
Bristol Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 15 şehirde, yaşları 60-79 arasında değişen 2 bin 300 kadının durumunu değerlendirdi.

Nüfusun nispeten en az aktif kesimini oluşturan bu yaş grubundaki katılımcılara, düzenli faaliyetleri hakkında sorular yöneltildi. Bu faaliyetler arasında yürümek, bisiklete binmek, fitness çalışmalarına katılmak, spor yapmak, ev işleri, bahçeyle uğraşmak ve evde tamirat işleri yapmak da yer aldı. Ayrıca, çalışmaya katılan kadınların kalp ve akciğer sağlığıyla, kiloları da kontrol edildi.

Araştırma sonuçları, haftada toplam 2.5 saat tempolu yürüyüş yapan kadınların, hem daha az kilolu hem de kalp sağlığının yerinde olduğunu, ev işleri yapan kadınlarda ise böyle olumlu sonuçların görülmediğini ortaya koydu.

Uzmanlar bir çok kadının, ev işleri dahil edildiği zaman gerekli egzersiz miktarını tamamladığını, ancak ev işlerinin sağlığa görünür bir yararı olmadığını vurguluyor.

Bu araştırma sonrasında doktorların, insanlara, ev işlerinin egzersiz sayılmayacağı, mutlaka düzenli ve tempolu yürüyüşlerin yapılmasını tavsiye edecekleri bildiriliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>