SAĞLIKLI YAŞAM

Fazla kilolarınızı "Hipnoz" sayesinde atın!

Hipnoz bilinç altınızdaki sorunları gideriyor ve yemek yeme isteğinizi kontrol altına alıyor...
 
   
 
 
     
Tıp dünyasında hipnoz, doğrudan zayıflama yöntemi olarak kullanılmıyor. Birkaç saatlik hipnoz seansından sonra hastaların istedikleri kiloya kavuşmaları henüz mümkün olamıyor. Ancak bu konudaki literatür ve araştırmalar, diyetle birlikte yapılan hipnozun kilo sorununun giderilmesinde önemli etkisi olduğunu gösteriyor.
Destekleyici tedavi olarak kullanıldığında ise hipnoz daha hızlı kilo verilmesini sağlarken, bol bol yemek yedikten sonra kusma hastalığı olarak bilinen bulimianın tedavisinde de kullanılıyor.

İRADE ARTIYOR

Türkiye'de hipnozun duayenlerinden biri olarak gösterilen Psikiyatrist Dr. Tahir Özakkaş, diyetisyenle birlikte hipnoz seansları yapıyor. Kilo sorunu olan kişilere klasik hipnoz uyguladığını anlatan Özakkaş'ın seanslarının her biri 45 dakika sürüyor. Her hafta düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor. Hipnoz terapiye başlayan kişilere çoğu zaman evde kendi kendilerine uygulamaları için otohipnoz teknikleri öğrettiğini anlatan Özakkaş, hastaya göre değişmekle birlikte 3 ay ile 5 aylık süre içinde kalıcı çözüm bulduklarını söylüyor. Zayıflamak isteyen kişiler, irade ve iştah merkezlerini yönetmeyi hipnozla öğrenirken, bireysel kontrollerini de ele alıyorlar.

Hipnoz uzmanları, diğer yöntemlerle zayıflamanın geçici olduğunu, rejimin ve denetimin bittiği yerde kaybedilen kiloların tekrar rahatlıkla geri alındığını anlatırken, "Hipnozun en büyük avantajı, kişiye bilinçli ve dengeli beslenmeyi öğretmesi. Psişik sorunlar yemeğin ötesinde çözümleniyor. Kişi, sorunların hipnoz altında önemsizleşmesiyle, kendi iradesine uygun bir diyetle açlık çekmeden zayıflayabilir" diyor. Hipnoz kiloyla ilgili bazı spesifik problemlerin tedavisinde veya çözümünde de yardımcı oluyor. Özellikle obeziteyi tetikleyici bir özelliği olan stresin kontrol altına alınmasında çok etkili olduğunu söyleyen Tıbbi Hipnoz Derneği Başkanı Ali Eşref Müezzinoğlu, "Hipnozla şişmanlıktan zayıflığa doğru olarak vücut görünümünüzü değiştirebilirsiniz. Yakışıklı veya güzel bir görünüme bürünebilirsiniz. Hipnoz yeme dürtünüzün yalnızca aç olduğunuz durumlarda sizi uyarmasını sağlar. Sonuçta hipnoz aracılığı ile sizi aşırı yemeye iten eğilimlerinizi, bilinçaltındaki gerçek nedenlerini ortaya çıkartarak, rahatlamanız sağlanır" diyor. Zayıflamak amacıyla yapılan hipnoz çoğu zaman doktor gözetiminde uygulanırken, kimi durumlarda hastalara otohipnoz tekniği öğretilerek kendi kendine belirli zamanlarda hipnoz yapılaması isteniyor.

OBEZİTEDE BAŞARILI

Psikiyatrist Dr. Tuncay Özer ise kilo vermek isteyen pek çok hastasına hipnozu uyguladığını ve kısa zamanda iyi sonuçlar aldıklarının altını çizerken, "Özellikle stres nedeniyle aşırı yeme, bulimia gibi hastalıkların tedavisinde çok daha başarılı oluyoruz" diyor.

www.habersaglik.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>