SAĞLIKLI YAŞAM

Her gün, gülün...

Stresli film dolaşımı yavaşlatıp damarlara zarar verirken komik film, kalbi koruyor. Öneri: Günde 15 dakika gül!
 
   
 
 
     
Komik bir film izlemek, kalp sağlığına ilaç gibi geliyor.
ABD'deki Maryland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, stresli ve komik filmleri izlemenin etkisini karşılaştırdı. Denekler iki gruba ayrıldı ve bir gruba 'sıkıntı veren' 'Er Ryan'ı Kurtarmak', diğer gruba da eğlenceli 'King Pin' izlettirildi.

Sonuçta stresli film kan dolaşımını yüzde 35 yavaşlatırken, komik filmde gülmek yüzde 22 hızlandırdı. Araştırmacılar, gülmenin kan damarlarının çeperindeki dokuyu (endotelyum) gevşettiği, bunun da kan dolaşım hızını artırdığı sonucuna vardı. Bu dokunun, kan damarlarının yoğunluğuyla doğrudan ilgili olduğu, dolaşımı düzenlediği, pıhtılaşmayı engellediği, yaralanma ve enfeksiyon halinde iyileştirici kimyasal maddeler salgıladığı biliniyor.

Kalp krizi riskini azaltıyor
Araştırmayı yöneten Michael Miller, "Damar sertleşmesinin ilk aşaması endotelyumda olur. Araştırmamıza göre, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gülmek önemli görünüyor. En azından, kahkaha stresin endotelyuma vereceği zararı azaltıyor. Haftada üç kez egzersiz ve günde 15 dakika kahkahanın kan dolaşım sistemine iyi geleceği anlaşılıyor" dedi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>