SAĞLIKLI YAŞAM

İşte 1 Bardak Koladaki Şeker

İşte Coca-Cola’ya yöneltilen bazı sorular ve cevapları…
 
   
 
 
     

Coca-Cola’nın açıklamasına göre bir bardak kolada 7 küp şeker bulunmakta yani 1 litre kola içen birisi yaklaşık 28 küp şekerlik enerji alıyor.

İŞTE COCA-COLA’YA YÖNELTİLEN BAZI SORULAR VE CEVAPLARI:

KOLADAKİ ŞEKER MİKTARI NE KADARDIR?


Bir bardak (yaklaşık 250 ml) Coca-Cola’da 28 gr. yani yaklaşık olarak 7 küp şeker bulunmaktadır.

KOLA OBEZİTEYE NEDEN OLUR MU?

Coca-Cola da dahil, herhangi bir yiyecek veya içecek, tek başına obezite problemine yol açmaz. Tüketilen tüm gıda ve içecekler, kaynağı farketmeksizin kalori alımına katkıda bulunur. Yaktığınızdan fazla kalori almadığınız sürece bütün yiyecek ve içecekler dengeli beslenmede yer alabilir. Gittikçe artan hareketsiz yaşam tarzının, obezite sorununun birincil nedeni olduğunu gösteren pek çok araştırma mevcut. Önemli olan fiziksel aktivite ve dengeli beslenmenin iyi anlaşılması ve günlük yaşamda yerini alması.

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN GÜNDE EN ÇOK KAÇ BARDAK KOLA İÇMELİYİZ?

Tüketilen tüm gıda ve içecekler kaynağı farketmeksizin kalori alımına katkıda bulunur. Tüketicilerimizin bilinçli tercihler yapabilmesi için, Coca-Cola da dahil tüm ürünlerimizin enerji ve besin değerleri ambalajlarımız üzerinde yer almaktadır. Coca-Cola’yı da tüm gıda maddeleri gibi, enerji dengenizi (aldığınız ve harcadığınız kalorilerin dengesini) ve sıvı alımınızı göz önünde bulundurarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

SÜTÜN BİLE FAZLASI ZARARLIYKEN KOLANIN HİÇ ZARARLI ÖZELLİĞİ YOK MU?

Coca-Cola ürünümüzün içeriği de dahil olmak üzere tüm ürün içeriklerimiz dünyadaki gıda otoriteleri tarafından onaylıdır. Coca-Cola da tüm yiyecekler ve içecekler gibi dengeli ve yeterli beslenme düzeni içerisinde bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak makul miktarlarda tüketilmelidir. Aynı zamanda, tüketilen tüm gıda ve içecekler kalori alımına katkıda bulunur. Tüketicilerimizin bilinçli tercihler yapabilmesi için, Coca-Cola da dahil tüm ürünlerimizin enerji ve besin değerleri ambalajlarımız üzerinde yer almaktadır. Tüm ürünlerimiz, dengeli ve yeterli bir beslenme ve fiziksel aktivite düzeni içinde tüketilebilir.

UYKUSUZLUK YAPAR MI?

Coca-Cola içinde az miktarda kafein bulunur. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte kafeinin etkisi geçicidir. Makul miktarda kafein metabolizmayı uyararak, uyanıklığı, zihinsel konsantrasyonu ve performansı arttırabilir. Coca-Cola’nın bir bardağında (yaklaşık 250 ml) 24 mg kafein bulunur. Karşılaştırma yapacak olursak, aynı miktarda çayda 2, aynı miktarda kahvede ise 3 kat fazla kafein bulunur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) makul miktarda (400 mg.a kadar) tüketilen kafeinin metabolizma üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını belirtir.

KOLA BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Bağımlılık terimi yiyecek ve içeceklerle ilişkili olarak sıklıkla kullanılıyor olsa da, bağımlılık esasında ciddi bir sağlık sorundur. Gıdalarda şeker ve kafeinin bağımlılık yaptığı ile ilgili görüşler olmasına rağmen kesin bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Şeker ve kafein uzun yıllardır güvenle kullanılan gıda maddeleridir. Şeker ve kafein içeren yiyecek ve içecekler de dahil tüm gıdalar, fiziksel aktivite ile desteklenen dengeli ve yeterli beslenme düzeni içinde tüketilebilir.

KOLA SAĞLIKLI MIDIR?

Coca-Cola ürünümüzün içeriği de dahil olmak üzere tüm ürün içeriklerimiz güvenlidir ve dünyadaki gıda otoriteleri tarafından onaylıdır. Ürünlerimizi dünyanın 200’den fazla ülkesinde kamu kurum ve kuruluşlarının gerekliliklerine ve gıda mevzuatlarına uygun olarak satışa sunarız. Tüm ürünlerimiz, dengeli ve yeterli bir beslenme ve fiziksel aktivite düzeni içinde tüketilebilir.

KOLAMI SOĞUK İÇMEK İSTEMİYORUM KAYNATIP İÇSEM OLUR MU?

Coca-Cola’yı kaynatarak içilmez. Coca-Cola kendine özgün tadı ile tüketime hazır bir gıda ürünüdür. Coca-Cola, ambalajında da belirtildiği gibi soğuk içilmesi tavsiye edilir. Coca-Cola’dan en mükemmel lezzetin alındığı sıcaklık 4 derecedir.

Kola ile ilgili tüm soru ve cevaplar için internet adresi: merakettim.coca-colaturkiye.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>