SAĞLIKLI YAŞAM

Kadında Kısırlık Durumu

Tüm tıbbi yaklaşımlarda olduğu gibi tanı öncesi görüşme ve öykü olma kısırlık için çok önemli bir aşamadır.
 
   
 
 
     

Adet düzeni, kötü alışkanlıklar, meslek, çalışma koşulları, cinsel ilişki sıklığı geçirilmiş hastalıklar, geçirilmis ameliyatlar vb öğrenilmelidir. Bu görüşmeler sırasında çiftlerin tüm sorunlarını ve psikolojik durumlarını ifade etmeleri önemlidir. Görüşmeler sırasında erkeğin de bulunmasının gerekliliğinin nedeni budur. Çünkü yapılan çalışmalarda sadece psikolojik bozukluk ve depresyona bağlı kısırlık vakaları bildirilmektedir.

Kadınlarda yapılan tetkikler jinekolojik muayene ve ultrasonografiyi takiben adetinin 3. günü hormon değerlerinin ölçülmesidir. Sonra tüplerin açıklığını görmek için rahim ve tüp filmi çekilmektedir. Tüp filminden hemen sonra kendiliğinden gebelik oluşması çok da nadir değildir. Tüplerinde ciddi hastalık, tıkanıklık olanlarda in vitro fertilizasyon (tüp bebek) önerilebilir.

Diğer testlerle laporoskopi bulguları birleştirilince çiftlerin çoğunda gebe kalmalarını önleyen tedavi edilebilir bir neden bulunur.Gerektiğinde kadın hastalıklari uzmanı ve ürolog vakayı ortaklaşa konsülte ederek bir tedavi planı hazırlanmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>