SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlar doğurgan dönemlerde daha rekabetçi

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre kadınlar östrojen seviyelerinin yüksek olduğu zamanlarda diğer kadınları daha çirkin buluyor.
 
   
 
 
     
Araştırmayı yürüten psikologlara göre bu aynı erkeğe yönelen rakipleri elemek için bir strateji olabilir. Kadınlar, doğurganlıkları artıkça diğer kadınları potensiyel rakip olarak görüyor.

Toronto’daki York Üniversitesi’nden psikolog Maryanne Fisher yaptığı deneyde 57 kız öğrenciye düz bir siyah gömlek giymiş, nötr bir yüz ifadesi taşıyan 35 erkek öğrenci ve 30 kız öğrencinin fotoğraflarını gösterdi.

Mensturasyon döneminin 12 ila 21. günlerinde olan kız öğrenciler, fotoğraflardaki kız öğrencileri kusurlu ve itici buldu. Östrojen seviyesi daha düşük öğrencilerde böyle bir eğilim görülmedi.

Fisher, New Scientist adlı dergiye yaptığı açıklamada “ Kadınların dayanışmaya daha çok önem verdiği ve doğrudan rekabete girişmediği bilinir.

Fakat kadınların dolaylı olarak saldırgan davranışlarda bulunabileceğine dair çalışmalar var.” dedi. Cinsel seçim teorileri daha çok erkeklerin dişiler için giriştiği rekabet üzerinde durur. Fakat bu araştırmayla kadınların da erkekler için yarıştığını doğruluyor.

HürriyetFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>