SAĞLIKLI YAŞAM

Menopozda beslenmeye dikkat

Kadınlarda hormonlardaki değişikliklerin yaşandığı önemli bir dönem olan menopozda sağlıklı beslenmek şart! İşte yapmanız gerekenler…
 
   
 
 
     
Kadınlarda, özellikle menopoz döneminden sonra östrojen hormonunun azalmasına bağlı kilo artışı gözlenirken, hormonal değişikliklere bağlı olarak metabolizma hızında ve vücudun kullandığı enerjide de düşme görülüyor. Alman Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuğçe Altan, menopoz dönemindeki olumsuzluklardan kurtulmak için bireyin yaşına, boyuna, kilosuna ve yaşam şekline göre beslenme alışkanlıklarında ve fiziksel aktivitesinde değişiklikler yapması gerektiğini söyledi. Altan 'Menopoz döneminde yeterli-dengeli beslenme programı uygulanmadığında kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve çeşitli kanser türlerinin oluşumu görülebilir. Özellikle kalp sağlığını korumak için günde en az 30 dakika yapılacak fiziksel aktivite ile kemik erimesi azaltılabilir ve kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunulur'' şeklinde konuştu.

Aşırı zayıflıktan kaçının

• Her yaş döneminde yeterli kalsiyum tüketilmelidir. Kalsiyum için en iyi kaynaklar; süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve pekmezdir.

• Kemik yoğunluğu için D vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunun için güneş ışınlarından uygun şekilde ve düzenli olarak yararlanılmalıdır. Kış aylarında öğle saatlerinde, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi saatlerinde güneşten yararlanılmalıdır.

• Protein içeren et ve et ürünlerinin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Fazla protein tüketimi idrarla kalsiyum atımını artırır, kemikler için olumsuz etki oluşturur.

• Yemeklere aşırı tuz eklenmemelidir. Aşırı tuz, içerdiği yüksek orandaki sodyumdan dolayı idrarla kalsiyum atımını artırır, yine kemikler için olumsuz etki oluşturur.

• Aşırı zayıflıktan kaçınılmalıdır. Çünkü menopozdan sonra, yağ dokusunda bulunan östrojenden de faydalanılır.

• Aşırı kafein tüketilmemeli, kafein içeren çay, kahve, kola vs. tüketimi sınırlanmalıdır.

• Menopozda kardiyovasküler hastalık riski arttığı için doymuş yağ içeren besinlerden (katı yağlar, hayvansal yağlar, fast-food besinler, kızartmalar vs.) mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>