SAĞLIKLI YAŞAM

Organik Besinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde gıda maddelerini pazarlamanın en güçlü yolu, organik olduklarını iddia etmek. Peki bu ürünlerin ne kadarı organik?
 
   
 
 
     

• Organik sebze ve meyveler daha yavaş büyür, çünkü büyümeyi hızlandıran katkılar kullanılmaz. Tatları ve kokuları da daha yoğundur. Aynı zamanda daha suludurlar ve bu da besleyici özelliklerini artırır.

• Organik et aldığınızda genetik olarak modifiye edilmemiş besinlere daha az maruz kalırsınız, çünkü bunlar hayvanların beslenmesinde kullanılmaz. Ama organik olarak elde edilen et her zaman antibiyotiksiz olmayabilir. Rutin olarak kullanılmasalar da, hayvan sağlığı için kullanılmış olabilirler.

• Salataların, organik olabilmeleri için klorlu suyla yıkanmamış olmaları gerekir. Bunun yerine, daha az kimyasal bir seçenek olan 'modifiye atmosfer paketleme' yöntemiyle paketlenirler.

• Organik şeker ve yağlar, organik olmayan versiyonları kadar kalori içerirler. Yani organik olsun
ya da olmasın, bu besinleri ölçülü tüketmeyi ihmal etmeyin.

NELERİ ORGANİK TÜKETMELİSİNİZ?


Hayvansal olan her şey et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta... Özellikle de yağ içeriyorlarsa. Çünkü kimyasallar daha çok yağda birikiyor.

Marul; günümüzde çoğu toprakta yetişmiyor.

Elma; üzerlerine bol miktarda koruyucu kimyasal sıkılıyor.

Çilek; çürümelerini önlemek için üzerlerine mantar öldürücü ilaçlar sıkılıyor.

NELERDEN KAÇINMALISINIZ?

Su ve tuz organik olarak sertifikalanamaz. Organik somon balık çiftliklerinde yetiştirilir, bu nedenle yabani somon daha iyi bir seçenektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>