SAĞLIKLI YAŞAM

Rahim ağzı kanseri

Aman dikkat!... Milyonlarca insan, belirti göstermeyen bu virüsü taşıyor. Rahim ağzı kanseri hakkında bilmeniz gerekenler…
 
   
 
 
     
Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanıyor.
Milyonlarca insan, belirti göstermeyen bu virüsü taşıyor. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV’nin onlu ve yirmili yaşlarda yerleşebildiği, bu yüzden kadınların mutlaka rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve korunma yöntemleri konusunda doktoruna danışması ve test yaptırması gerekiyor. Rahim ağzı kanserinden korumaya yardımcı olmanın en iyi yolu Pap testleridir. Pap testi, serviks (rahim ağzı) duvarındaki anormal hücreleri kanser öncülleri veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptar. Böylece anormal hücrelerin saptanıp tedavi edilmesi, rahim ağzı kanseri gelişimini önler.

Bir kadının “Human Papillomavirüs”ün (HPV) belirli tipleriyle infekte olduğunda ve infeksiyondan kurtulamadığında rahim ağzı duvarında anormal hücreler gelişebiliyor ve hastalık başlıyor. Erken saptanıp tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebiliyor.

HPV’nin yaklaşık 30 tipinin genital HPV olarak bilindiğinin anlatıldığı sitede, şu bilgilere yer veriliyor:

“Bazı tipler rahim ağzı duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir. Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybetmektedir. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV’nin, vücudu etkileyebilen 100’den fazla tipi vardır. Tüm dünyada rahim ağzı kanseri kadınlarda, meme kanserinden sonra ikinci en yaygın kanserdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir.”

Her yıl 490 bin yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı konulduğunun belirtildiği sitede, WHO’ya göre her gün 650’den fazla kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybedeceği vurgulanıyor.

Kadınlar virüsle onlu yaşlarda karşılaşabiliyor.

Bu yüzden rahim ağzındaki kuşkulu hücre değişikliklerinin kanser öncülleri veya kansere dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olan Pap testini içeren jinekolojik muayene hakkında doktorla görüşülmesi gerektiğinin bildirildiği sitede, şu ifadeler kullanılıyor:

“Rahim ağzı kanseri bir kadının yaşamı boyunca gençlik döneminden itibaren çok nadir olmakla beraber herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Rahim ağzı kanseri tanısı koyulan tüm kadınların yaklaşık yüzde 50’si 35-55 yaşları arasındadır. Bu kadınların pek çoğu onlu ve yirmili yaşlarında Human Papillomavirüs (HPV) ile karşılaşır. Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Jinekolojik muayenenin (checkup) bir parçası olan Pap testi (Papanicolau smear olarak da bilinir) serviks duvarındaki anormal hücrelerin servikal kanser öncülleri veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur.”

Rahim ağzı kanserinin ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebileceğinin belirtildiği sitede, hastalığın, anormal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, anormal akıntı ve kasık ağrısı şeklinde kendini gösterebileceği kaydediliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>