SAĞLIKLI YAŞAM

Sivilce Oluşumuna Neler Sebep Olur?

Yetişkin aknelerinin sebebi stres, kötü kozmetik ürünlerinin kullanımı, hormonlar ve doğum kontrol hapları olabiliyor.
 
   
 
 
     

Stres, yağ bezlerinin aşırı çalışmasını tetikleyerek; kötü kozmetikler gözeneklerde bakteri oluşumuna neden olarak, hormonlar sebum bezlerinin aşırı salınım yapmasını sağlayarak, doğum kontrol hapları ise androjenden dolayı sivilce oluşumuna neden olarak akne yaratıyor.

Stresin kesin olarak sivilceye neden olduğunu söylemek mümkün değil. Bazı araştırmalar üniversite öğrencilerinin final döneminde sivilcelerinin arttığını gösteriyor fakat bunu tam olarak strese bağlamak doğru değil. Bu yüzden, belki stres sivilce oluşumunda belli bir rol oynuyor olabilir fakat stres hormonlarının sivilce yaptığı yönünde kesin bir bulgu bulunmuyor.

Cips, peynir ve çikolatanın sivilcelere sanıldığı kadar etki etmediğinin haberini verelim. Aynen streste olduğu gibi beslenme konusunda da bilimsel çalışmalar herhangi bir gıdanın bir insanda sivilceye yol açabileceğini göstermiş değil. Fakat şunu bilmelisiniz ki kötü karbonhidratlarla yoğun beslenme sağlığa nasıl zararlıysa, sivilce oluşumuna da kısmen etki edebilir. Bunu da hormon dengesizlikleri ile yapar. Bilimsel araştırmalar beyaz nokta ve siyah noktanın bir kent hastalığı olduğunu gösteriyor. Kentten dağa çıktıkça azaldığı göz önünde tutulursa beslenmenin bir miktar etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>