SAĞLIKLI YAŞAM

Spor yapan kadında meme kanseri riski azalıyor!

Spor yapan kadında meme kanseri riski yüzde 35 azalıyor. Uzmanlar meme kanseri riskinin azaltılması için her gün yarım saat egzersiz yapılmasını öneriyor.
 
   
 
 
     
Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer, ANKA’ya yaptığı açıklamada, meme kanserinin geçen 20 yıl içinde büyük bir artış gösterdiğini bildirdi. Tuncer, 30 yaşından itibaren düzenli egzersiz yapan kadında meme kanserinin görülme riskinin yüzde 35 azaldığını kaydetti.

Kanserin yüzde 35’inin yanlış beslenme, yüzde 30’unun sigara, yüzde 15’inin enfeksiyon ve korunmasız seksüel ilişki sonucu ortaya çıktığını belirten Tuncer, “Yanlış beslenmenin içinde fiziksel aktivenin olmamasını da koyuyoruz. Kişinin vücut yapısının fit olup olmamasıyla kanser olması arasında ilişki var. Fiziksel aktivitenin olmaması kanser için önemli bir risk faktörü” diye konuştu.

Spor yapan ancak değişik faktörler nedeniyle kanser olan bir kişinin tedavi olanağının daha fazla olduğunu söyleyen Tuncer, “Biz özellikle meme kanserinin önlenmesi için fiziksel aktivitenin önemini vurgulayoruz. Bayanların her gün yarım saatini spora ayırması meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor” dedi.

Tuncer, Cumhuriyetin 100 yılında 2023’te Kansersiz Yaşam Projesi’ni yaşama geçireceklerini belirtirken, ana temanın fiziksel aktivitenin yaşam tarzı haline getirilmesi olacağını söyledi. Tuncer, “Şehir yaşamı kanseri artıran etkenlerle dolu. Özellikle şehirde yaşanları fiziksel aktiviteye yönlendirmeyi planlıyoruz. Ardından da sigarasız bir dünya ve doğru beslenme alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>