TEKNOLOJİ

Siber Tehditler

45 yaş ve üzerindekiler dikkat!...
 
   
 
 
     

Söz konusu olan çevrimiçinde güvende kalmak olduğunda, 45 ve üzeri yaşlardaki tüketiciler genç İnternet kullanıcılarına kıyasla bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli.

Fakat onlar bir dolandırıcılık numarasını veya açık bir siber tehdidi görmek için yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. Kaspersky Lab'ın kısa süre önce gerçekleştirdiği tüketici anketlerine göre*, 24 ve daha genç yaşlarda olanlar ise çevrimiçinde kendileri hakkında bilgi vermeye daha yatkın ve korunmak için daha az önlem alıyorlar. Ama diğer yandan potansiyel tehditleri daha iyi anlıyor ve daha kolay bir şekilde tanıyabiliyorlar.

Türkiye’nin de aralarında olduüu ülkelerde yapılan araştırmada gençler için çevrimiçinde veri paylaşmanın günlük bir uğraş olduğu ve %83'ünün çevrimiçinde özel mesajlaşma hizmetlerinden faydalandığı ortaya kondu. (45 yaş üzerinde bu rakam yüzde 53) Yaşlıların üç katı genç kullanıcı, çevrimiçinde en az bir kez sakıncalı içerik paylaştığını itiraf etmiş: yüzde %23’ü.
Söz konusu yazılım yüklemek ve dosya indirmek olduğunda genç nesil daha sabırsız. %26'sı, yazılım yüklerken hükümler ve koşulların ayrıntılarını atladıklarını belirtmekte. Bu, ne tür bilgilere erişim hakkını elde ettiklerini, hangi ek programları indirmiş olabileceklerini veya işletim sistemi ayarlarının nasıl değiştirilmiş olabileceğini bilmedikleri anlamına geliyor olabilir. 45 yaş üzerindekilerin sadece %12'si küçük yazıları görmezden geliyor. Gençler ayrıca, dosya indirirken de daha dikkatsiz; üçte biri (%31) dosyaları farklı kaynaklardan indirirken bu oran daha yaşlı kullanıcılarda sadece %10.

24 veya daha genç yaştakilerin dörtte biri (%24), bir yazılım indirirken engellediği takdirde güvenlik çözümünü devre dışı bırakıyor; daha yaşlı katılımcıların sadece %13'ü bunu yapıyor.

Ancak Kaspersky Lab'ın araştırmasına göre, potansiyel bir tehditle karşılaştıklarında gençler, zararlı yazılımları tanıma konusunda daha deneyimli. Dört örnek arasından bir şarkı indirmeleri istendiğinde, en tehlikeli ‘.exe’ dosyası üç gençten biri (%30) tarafından seçilirken, 45 yaş üzerindekilerin neredeyse yarısı (%42) tarafından seçiliyor. Güvenli ‘.wma’ seçeneği yaşlı kullanıcıların sadece beşte biri tarafından seçilirken gençlerin %29'u bu seçeneği tercih ediyor.

Daha az kısıtlamalı çevrimiçi davranışlarının ışığında genç kullanıcıların bir zararlı yazılımla karşılaşma olasılığının daha büyük olduğunu görmek şaşırtıcı değil. Yaşlı kullanıcıların %34'üne kıyasla 24 yaş ve altındakilerin %57'si 2015 yılı içinde zararlı yazılımlardan etkilenmiş. Çevrimiçi riskler konusundaki deneyimsizlikleri nedeniyle zararlı yazılımların yaşlı kurbanlarının nasıl kurban olduklarını anlamadıklarını söylemeleri daha olası: 24 yaş altındakilerin sadece %10'una karşılık %17.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>