YAŞAM KOÇU

Başarıya ulaşmak zor değil !

Çalışan kadınların başarıya ulaşması, iyi performans göstermesinin anahtarı, doğru insanlarla bağlantı kurmasına bağlı.
 
   
 
 
     
Deloitte tarafından hazırlanan raporda, insan kaynaklarının çalışanları kazanmak ve elde tutmak üzerinde yoğunlaştıkları, bu amaçla çeşitli teşvikler sağladıkları hatırlatılırken, sıradan çalışan veya üst düzey yönetici için esas konunun, o kişinin başarılı bir performans gösterebileceği bağlantıları kurmak olduğu kaydedildi.

Rapora göre bu bağlantıların, ''doğru insanlarla kurulacak bağlantı'', ''doğru ve çalışanı tatmin edecek bir amaçla bağlantı'', ''doğru kaynaklarla bağlantı'' şeklinde üç kategoride ele alınması gerekiyor.

''Networking'' olarak da ifade edilen, kurum içinde ve dışında kişisel bağlantıların geliştirilmesinin önemi üzerinde durulurken, bu bağlantıların gelişmesi özellikle karmaşık iş dallarında çok yararlı oluyor.

Çalışanlar, bu bağlantılar aracılığıyla bilgilerini ve deneyimlerini artırırken, enerjik ve yenilikçiliğin güçlendiği bir ortam doğuyor ve liderler de paydaşlarla bağlantılarını güçlendirdikçe daha etkin kararlar alabiliyor.

Rapora göre, yapılan işte kapsamlı ve tatmin edici bir amaca veya hedefe sahip olmak performansı güçlendiriyor. Bunu elde etmek için, yapılan işin motive edici olması, kuruma duygusal bağlılığın ve aidiyetin yüksek olması, yapılan işle gurur duyulması ve stratejik rotanın net bir şekilde ortaya konulması gerekiyor.

Raporda, çalışanların gereksiz enformasyon bombardımanından korunurken, önemli bilgilere ulaşabilecek durumda olmalarının, gereksiz toplantılarla vakit ve enerji yitirmemelerinin, bütçe kısıntıları ve düzenlemeler gibi olumsuz konularla kafalarının meşgul olmamasının önemi vurgulanıyor.

DOĞRU BAĞLANTILARI SAĞLAMAK ŞANS VEYA TESADÜFLE OLMUYOR

Raporla ilgili bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Çağatay Güney, raporun insan kaynakları açısından son derece önemli konuları gündeme getirdiğine işaret ederek, doğru bağlantıları sağlamanın şans veya tesadüfle olmadığını, iş organizasyonunun bu bakışla tasarlanması gerektiğini kaydetti.

Böyle bir tasarımın farklı yönleri bulunduğunu vurgulayan Güney, şöyle dedi:

''Örneğin yeni çalışanın kurum kültürüne hızla intikal edebilmesi için net stratejiler hazırlanması, yılda bir iki kere yapılan kuru ve standart değerlendirmeler yerine performansların sürekli olarak iletişim halinde gözden geçirilmesi önem taşıyor. Ayrıca insanların bir işi birlikte yapabilecekleri teknolojilerin sunulması, yüksek kaliteli networking ilişkilerinin teşvik edilmesi, toplantıların sonuca yönelik olması, fiziksel mekanın en ideal çalışma koşullarını sağlayacak şekilde düzenlenmesi de bu tasarımın en önemli unsurları arasında yer alıyor.''

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>