YAŞAM KOÇU

Ekip Ruhu Başarının Anahtarı mı?

Birey olarak her birimiz farklı meziyetlere ve zaaflara sahibiz.
 
   
 
 
     

Her birimiz yaşam yolculuğumuzda başarıyı, kabul görmeyi ve onaylanmayı isteriz. Hayatta kalabilmemiz, kendimizi gerçekleştirebilmemiz için güçlü olmamız, karşımıza çıkan engelleri aşabilme gücüne sahip olabilmemiz gerekir. Ancak kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmeyi başarabildiğimizde diğerlerine de destek olabilmemiz mümkün olur..

Yaşamın zorlukları aynı zamanda güçlü olabilmemiz için fırsatları da barındırır içinde. Üstesinden geldiğimiz her sınav bizi diğerlerine hazırlar. Büyüdüğümüz aile, yetiştiğimiz çevre kişiliğimizin oluşmasında önemli bir rol oynar.

Birey olarak ne kadar güçlü olursak olalım bireysel başarının yetersiz olduğu sosyal bir yaşantımız var. Her iş ekip halinde yapıldığında, sorumluluklar paylaşıldığında kolaylaşır. Bireysel olarak ulaşamayacağımız hedeflere varmanın tek yolu iyi bir takım çalışmasıdır.

Bazılarımız lider ruhuna sahiptir; çocukken bile oyunları kuran, yöneten, diğer çocukların etrafında toplandığı insanlar doğaları gereği bu vasfa sahiptirler. Bazılarımızsa uyum sağlamayı, kuralların belirli olmasını ve onlara uymayı tercih eden bir yapıya sahibiz. Takımı oluşturan bireyler farklı naturalara sahip olsalar da ekip ruhu sayesinde başarıya ulaşılabilir.

İster aile, ister okul isterse iş yaşamı olsun hepsinde benzer bir yapı söz konusudur. Nitelikli bir topluluk ekip ruhunu oluşturabilir. Önemli olan sayılar değil kalitedir. Ekip olarak başarılı olmanın anahtarı ise aşağıdaki 5 öneriye uymaktır:

1-Her ekibin bir lideri olmalıdır. Sorumluluk almayı bilen,, hedefler belirleyebilen, riske girebilen, esnek düşünebilen ve farklı çözüm yolları üretebilen, gelişmeye ve değişime açık, organizasyon yeteneği gelişmiş bir birey liderlik vasfına da sahiptir diyebiliriz. Bu niteliklere sahip olmayan birinin başında olduğu organizasyon başarıya ulaşamaz. Lider davranışlarıyla, söylemleriyle ekibe örnek olmalıdır.

2-Ulaşılmak istenen hedef belirgin olmalıdır. Lider hedefi belirledikten sonra ulaşmak için avantajlı yönleri ve engelleri belirlemeli, amaca ulaşmak için asgari ve azami süreyi tespit edebilmelidir. Hedefin belirgin olması sonuca ulaşıldığı anı hayal edebilmenin tek koşuludur ve işe başlanmadan önce hayal edebilmek çok önemli bir motivasyon aracıdır. Ayrıca vizyon tüm ekiple paylaşılmalı ve her bireyin benimsenmesi sağlanmalıdır.

3-Sorumluluklar ve organizasyonda yer alacak bireylerin sayısı önceden belirlenmelidir. Sanıldığının aksine fazla elemanla çalışmak başarıyı getirmez. Aksine “nasıl olsa ben yapmasam da biri yapar, araya kaynar giderim” düşüncesi tembelliğe ve diğerlerinin iş yükünü artırmaya yol açar. Bu nedenle iş tanımları ve sorumluluk alanları belirlenmeli ve istisnai durumlar dışında kurallara uyulmalıdır.

4-Pozitif bakış açısıyla hareket edilmelidir. Ekip belirlenirken ve projeye başlandıktan sonra olumsuz düşünen bireylerle yollar ayrılmalıdır. Hedefe ulaşılamayacağı yönünde düşünceye sahip olanlar ekip ruhunu baltalar ve yavaşlatır.

5-Tüm süreç boyunca hem lider hep ekip üyeleri birbirlerini teşvik edebilmeli, ilham vermeli, güçlendirmeli ve hedefe yönlendirebilmelidir. Ulaşılacak hedef tüm ekip tarafından benimsendiğinde sonuca ulaşmak kolaylaşır.
 

Etiketler: Ekip, Takım, İş, Kariyer, Erkek, kadın
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>