YAŞAM KOÇU

İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

İş başvurusunda bulunacak adayların işyerine girdiği andan itibaren jest, mimik ve giyim tarzı inceleniyor. Daha da fazlası var.
 
   
 
 
     
İş başvurusuna giderken klasik bir giyim tarzın seçilmesinin yanı sıra temiz, iyi dikilmiş ve iyi ütülenmiş giysiler tercih edilmeli. "Özgüveni yüksek birey" izlenimi verebilmenin görüşmeci üzerinde çok önemli olduğu belirtilirken, şirketin iş durumuna göre kişisel özelliklerin ön plana çıkarılmasının da etkili olacağı vurgulanıyor. Şirketle ilgili ön bilgi toparlamak da önemli. Bu toparlama, işverende "araştırmacı" ve "işe ilgili" izlenimi uyandırıyor. İş görüşmesinde yumuşak ve anlaşılır ses tonu ile konuşulması ve görüşme süresince dik oturulması, göz kontağından kaçınılmaması gerekiyor.

Bazı görüşmecilerin "en güçsüz olduğunuz nokta nedir?" veya "en güçlü olduğunuz noktalar nelerdir?" gibi çeşitli "tuzak" sorular sorularına ise "güçsüz noktam yok" veya "her konuda çok iyiyim" gibi cevaplar verilmemeli.

Özgeçmiş hazırlarken dikkat

Başarılı bir iş başvurusunun en önemli koşullarından biri ise özgeçmiş bilgilerinin yer aldığı "CV" hazırlama.

Doğru hazırlanmış bir özgeçmişte, kişisel bilgiler, iş deneyimleri, işle ilgili beceri ve özellikler, ilgi alanları ve referansların yer alması gerekiyor.

Etkili bir özgeçmiş hazırlarken işle ilgili deneyimlere kimlik bilgilerinden sonra verilmesi gerekiyor.

Özgeçmiş hazırlarken referansların yer alması ise bilgilerin güvenilirliğinin bir göstergesi olduğu için öneriliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>