YAŞAM KOÇU

İşini kaybetme korkusu yaşayanlara iyi haber

Krize girdiğini bildiren işyeri 15 gün günlük maaş ödeyecek. Diğer 15 günlük ücret ise İşsizlik Fonu’ndan ödenecek.
 
   
 
 
     
VATAN GAZETESİ

Hükümet, küresel krizin işsizliği artırmasını önlemek amacıyla esnek çalışma modeline geçmeye hazırlanıyor. Krizden etkilenen işletmelerin işçi çıkarmasının önüne geçmek için hazırlanan yeni modele göre, işçinin bir ay yerine 15 gün veya daha az çalıştırılması formülü üzerinde duruluyor. Bu çerçevede, işçinin 15 günlük maaşını işveren, maaşın geri kalan bölümünü ise İşsizlik Fonu karşılayacak. Ancak, işveren gerekli başvuruyu yaparak bu modeli kabul etmesi halinde kendi işyerinde bunu uygulayabilecek.

ESNEK ÇALIŞMA ÇARE OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, küresel işsizliğin Türkiye’de doğurabileceği işsizlik sorununa karşılık yeni bir istihdam paketi üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi. Çelik, part-time ya da esnek çalışma modelinin işçilerin işten çıkartılmaması kaydıyla maaşlarının bir bölümünün fondan karşılanması şeklinde uygulanacağını ve bu konuda hazırlanan genelgenin önümüzdeki günlerde valiliklere İŞ-KUR aracılığıyla gönderileceğini söyledi.

PART-TIME MODELİ UYGULANACAK

Çelik, ‘Krizden kaynaklanacak bir durum söz konusu ise hemen genel müdürlüğümüze bunun bildirilmesi ve burada gerekli değerlendirmeler hızlıca yapılıp ve gerekirse kısa çalışma ödeneğinden istifade etmeleri sağlanacak. Hatta burada part-time çalışma bile olabilir. 30 gün çalışanların 15 gün çalışması veya ay içinde bir hafta çalışmaları halinde geri kalan sürelerini İşsizlik Fonu’ndan bizim ödememiz gündeme gelebilir. Bunları rahat bir şekilde karşılama imkánına sahibiz. Tüm bu açılımlar, krizin yansımasıyla bağlantılı. Şu anda böyle bir sıkıntı söz konusu değil’ dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>