YAŞAM KOÇU

Sadece işinize odaklanın

İş hayatınızda bir tek projeyle uğraşıyor bile olsanız diğer tüm istekleri de düşünmek durumundasınız. İşte size kesintiler dünyasında işe odaklanabilmenin 7 altın yolu...
 
   
 
 
     
Tüm e-postaların cevaplanması, sesli mesajların kontrol edilmesi, sayfalarca okuma, Messenger’e cevap yazılması… İşte çalışma dünyasının gerçekleri! Sürekli kesintiye uğradığınız ve diğer isteklerle uğraştığınız için kaliteli iş çıkartamadığınızı düşünmeye başladıysanız muhtemelen işinize nasıl odaklanacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. İşte size kesintiler dünyasında işe odaklanabilmenin 7 altın yolu:

“Ulaşılamadığınız” zamanlar oluşturun

Çalışma arkadaşları sorularla birlikte gelerek sizi işinizden alıkoyabilirler. Kendinize “ulaşılamaz” olmak için zaman verin. Kapınızı kapatın ve üstüne “rahatsız etmeyin!” yazısını asın. Bu zamanlar çizelgenizde olsun ve diğer insanlar sizi bu saatlerde rahatsız edemeyeceklerini bilsinler. Eğer açık bir alanda çalışıyorsanız, insanların sizi kolayca bulamayacağı bir odaya (konferans odası, v.b) gidin veya masanızı yeniden düzenleyerek çalışma arkadaşlarınıza sırtınızı vererek çalışın. Bir kulaklık edinin ve hiç müzik dinlemeseniz bile kulaklığı takarak insanlara meşgul olduğunuz mesajını verin. Yani, nasıl hayır demeniz gerektiğini öğrenin. Çok fazla açıklama yapmadan ve özür dilemeden. Sadece çalışma arkadaşlarınız o anda yeteri kadar boş zamanınız olmadığını bilsinler. İyi takım arkadaşı olanlar anlayacaktır.

Okuma ve cevaplama isteğinize karşı koyun

Arkadaşlarınız ve aileniz günün her saati size mesaj mı yolluyor? Aldığınız tüm e-postalar onları okumanız için baştan çıkartıyorsa kendinizi tutun ve işinizi devam ettirin. Ayrı bir kişisel hesap yaratın ve o hesabı sadece evde kontrol edin. Eğer tek bir hesaba ihtiyaç duyuyorsanız kişisel mesajlarınızı öğle yemeği vaktinde okumak gibi kısıtlar koyun. Ve gereksiz mesajları hemen silme alışkanlığı kazanın. Ve bize inanın ki mesajı arkadaşlarınıza iletmediğinizde yedi yıl beladan kurtulamayacağınız hikayeleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir!

Anlık mesajlaşma programlarını kapatın

Son zamanların en popüler programlarından olan Messenger benzeri programlar ofisteki en büyük odak öldürücüler olabilirler. Böyle bir programınız varsa çalışma saatlerinde durumunuzu meşgul ya da dışarıda ayarlamanız iyi olacaktır. Arkadaşlarınıza onlarla chat yapamayacağınızı ve onları daha sonra telefonla arayacağınızı söyleyin.

Telefonla konuşmalarınızı planlayın

Birçok insan için telefonu kullanmak bir mecburiyettir fakat telefonu daha verimli kullanmanın yolları vardır. Önce, önemli aramaları; anahtar noktaları ve soracağınız sorularınızı yazarak planlayın. Bu yöntem telefonla aramanız gereken daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacaktır. Arayan kişinin numarası görünüyorsa tanımadığınız numaraları cevaplamayın ve sesli mesaj sistemini kullanın. Bu yöntem sayesinde bu kişilere daha uygun bir zamanda dönebileceksiniz.

Biraz nefes alın

Çok yoruldunuz ve başınız mı dönüyor? Eğer yapacak daha çok işiniz varsa bunlara odaklanabilmeniz imkansız olacaktır. Kafanızı temizlemek ve yeniden odaklanabilmek için birkaç dakikalığına masanızdan uzaklaşın. Yürüyüş yapın, esneme hareketleri yapın, ofis yogası yapın veya sadece gözlerinizi kapatıp birkaç dakika derin derin nefes alın.

Yazın

İşimize odaklanabilmek için bazen görsel hatırlatıcılara ihtiyaç duyarız. Bir veya birden çok liste yapın ve sürekli takip edin. Bilgisayarınızın yanına bir not tahtası koyun ve periyodik olarak bakarak işlerin hangi aşamada olduğunu görün. Bitirdiğiniz her işin yanına bir çarpı atmanız size başarı duygusunu hissettirecek ve işe odaklanmanızı sağlayacaktır.

Düzenli olun

Masanız darmadağın haldeyken işinize yoğunlaşmanız çok zordur. Her sabah belli bir zamanı çalışma alanınızı temizlemek için harcayın. Önemli dosyaları yakınınızda eski dosyaları ise uzakta tutun. İhtiyacınız olmayan resimleri, eğlenceli fotoğrafları ve diğer zaman öldürücü her şeyi görüş alanınızın dışına çıkartın. Bu sayede en sevdiğiniz kalemi ya da çok önemli bir dosyayı ararken kaybettiğiniz 2 saati geri kazanacaksınız.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>