YAŞAM KOÇU

Yeni iş kurarken

Artık başkasına çalışmaktan yoruldunuz. Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz. Peki hangi noktalara dikkat etmelisiniz? Yeni bir iş kuruyorsanız, haberimizdeki konularda dikkat etmenizi öneriyoruz.
 
   
 
 
     
Eğer aile fertleriniz ya da arkadaşlarınız, yeni işinize destek vermiyorlarsa, aldırmayın. Belki ne yaptığınızın farkında değillerdir. Siz devam edin: Unutmayın, "evdeki pazar çarşıya uymaz". Eğer masraflarınız, başta tahmin ettiğiniz "iş planı"na uymuyorsa şaşırmayın ama önceden önlem almış olun. İş planınız olmalı. Hatta basit anahatlar halinde hazırlanmış olsa bile. Bunu yapmasanız da olur değil Kağıt üzerinde düşüncelerinizi yazmanız size pek çok şeyi daha iyi gösterecektir.

İş planı yapın.

Rakiplerinizi tanıyın.

Rekabet söz konusu olduğunda üstün olabileceğiniz ya da dezavantajınız olan noktaları belirleyin.

Müşterilerinizden / arkadaşlarınızdan / aile bireylerinden gelen izlenimlere açık olun ve dinleyin.

Kendi iş dalınızdaki endüstri/ürünler/servisler hakkında devamlı okuyun. Bilgilerinizi devamlı güncel tutun. En son gelişmeleri izleyin.

İnternette yer alın.

Bu bir reklam olabileceği gibi, işinize ait web sitesi de olabilir. Bu yolla dünyaya ve sizi bilmeyen belki ulaşamayacak insanlara kapınızı açık bırakmış olacaksınız.

Başlangıçta, pahalı pazarlama faaliyetlerine girmeyin.

Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri, sadece istiyorsunuz diye almayın. Paranızı, işlerinizin büyüdüğü günlere saklayın.

İşinize tanınabilir, kolay akılda kalır, başkasında olmayan bir ad seçin. Bu çok önemli. Belki biraz beyin fırtınası gerekiyor ama değer.

Tüm planlamanıza rağmen mutlaka hata yapacaksınız.

İnşallah hatanız size pahalıya mal olmaz. Ancak hata yapmaktan korkmayın ve hemen hatadan dönün.

Büyük düşünün ama küçük başlayın.

Tüm düşüncelerinizi kağıt üzerine geçirme alışkanlığı edinin. Ancak tüm düşündüklerinizi bir kerede yapmak zorunda değilsiniz. Bütün şapkaları aynı anda giymeyin. Bir defada bir hedef seçin.

İş hayatınızda bazen karşınıza kötü ve terbiyesiz insanlar çıkabilir. Bu insanlara karşı hemen negatif tepki vermeyin. Onları kıskanç ya da sizinle ilgisi olmayan problemleri olan insanlar olarak görün. Müşterinin herzaman haklı olduğunu unutmadan, taktik uygulayan bir iş kadını olmaya özen gösterin.

Tanıdığınız kişilerin bir listesini yapın.

Onlara yeni işinizi anlatın, hatta ilgilenmeyeceğini düşündüklerinize bile. Bu kullanabileceğiniz bedava bir reklam şeklidir ve nereden ne iş çıkacağı belli mi olur?
Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Sakın 7/24 çalışmayın. Kendinize ara verin aksi takdirde düşünce gücünüz ve dikkatiniz zayıflar.

Etrafa olumlu ve pozitif bakın.

Küçük problemlerin sizi sinirlendirmesine ve yolunuzu kaybettirmesine izin vermeyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>