ANNE - ÇOCUK

Bu kaç para?

Paranın nasıl kullanıldığını anlatmanın en iyi yolu, basit ve açık bir anlatımla olacaktır. Parayla yaptığınız basit alışverişlerde, çocuğunuzu da dahil edip, paranın nasıl kullanıldığını gösterin.
 
   
 
 
     
Pastayı dilimleyin:

Para harcamanın esaslarını, oyun hamurundan yapacağınız yuvarlak bir pastayla çocuğunuza açıklayabilirsiniz. Yaptığınız pastayı dilimleyerek, her bir harcamaya karşılık bir dilim ayırın.
Örneğin yiyeceğe harcadığınız para için bir dilim, elektrik,su faturaları gibi harcamalar için başka dilimler gibi. Daha sonra ufak bir dilim kesip birikimlerinize ayırdıktan sonra, bir başka dilimi de doğum günü hediyeleri gibi duruma göre yapılan harcamalar için saklayın. Geriye kalanın da aile için kullanılacağını açıklayın. Bu açıklamayı bir avuç bozuk para kullanarak da yapabilirsiniz.

Değer kavramını anlamasını sağlayın:

Çocuğunuza, alışveriş yaptığınızda aldıklarınızın ne kadar tuttuğunu anlatın. Market alışverişi bu iş için çok uygundur, çünkü fiyatları ve farklı markalar arasındaki fiyat farklılıklarını çocuğunuza gösterebilirsiniz.

Evde fişin üzerinden çocuğunuzla beraber geçip, satın aldığınız her bir parçayı yerine koyarken fiş üzerinden işaretlemesine izin verebilirsiniz.

Diğer ödeme şekilleri:

Nakit para, ödeme yapmak için tek yol değil. Kredi kartı, çek, posta havalesi gibi yöntemlerden de bahsedilebilir. Ayrıca sinema bileti, mavikart, vapur kartı gibi kartları da yavaş yavaş anlatabilirsiniz.

Reklamlar:

Çocuklar da yetişkinler gibi reklamlardan etkilenirler. Bu nedenle çocuğunuza, reklamları yaratan kişilerin, ürünlerin özelliklerini abarttıklarını anlatın. Ayrıca onunla bir oyun da oynayabilirsiniz. Sırayla birbirinize hiçbir ilginç özelliği olmayan, tabak gibi bir ev ürününü satmaya çalışın ve ürüne ilgi çekmek için neler söylenebileceğini çocuğunuzun kendi gözleriyle görmesini sağlayın.

Zengin miyiz?

Çocuğunuz ne kadar zengin olduğunuzu sorabilir. Ona, yiyecek ve giyecek satın almanın bazıları için çok zor olduğunu, bazılarınınsa bu konuda hiçbir endişe yaşamadığını anlatın. Ona bir evi, yiyeceği ve giysileri olduğu için, diğer pek çok çocuğa göre çok şanslı olduğunu söylemenizin de bir zararı olmaz.

Çocuğunuza para konularının özel olduğunu ve ev dışında bu konunun tartışılmasının hoş olmadığını anlatmak da önemlidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>