ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzun beslenme düzeni bozulmasın

Tatilde çocuğunuzun beslenme düzeninde bazı değişiklikler olabilir. Bu dönemde çocuğunuzun sağlığı açısından daha dikkatli olmanızda fayda var...
 
   
 
 
     
Yaz aylarında sıcaklık artışları besin çocukların ihtiyaçlarında da bazı değişiklilere neden olur. Sıvı ihtiyacı oldukça artar ki ayran ve sıvı oranı yüksek karpuz, kavun, üzüm gibi meyveler öncelikle tercih edilmelidir. Sıcaklık artışları metabolizmada bir miktar yavaşlamaya neden olur. Bu nedenle daha az enerji almak gerekir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Diyetisyen Cemal Aytaç Ak, yaz aylarında çocukların beslenmesi ile ilgili bilgi veriyor.

ÖĞLE VE AKŞAM NE YEMELİ

Çocuğunuzun öğle ve akşam yemekleri de kahvaltıları gibi enerji ve besin ögeleri açısından yeterli ve dengeli olmalıdır. Yaz aylarında artan sıvı ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte, aynı öğünde dört temel besin grubundan yiyecekler bulunmalıdır. Çocuğunuzun ihtiyacı olan yiyecekleri değişik şekillerde sunabilirsiniz. Yazın sıkça yapılan kızartmalar yüksek yağ içerdiği ve kansere neden olduğu için tercih edilmemesi gereken yiyeceklerdir. Besinleri ızgara, haşlama, fırında veya kendi suyuyla pişirmek daha sağlıklıdır.

ZORLAMAYIN

Çocukların mide kapasiteleri yetişkinlerinkinden küçük olduğu için fazla yemesi için çocuğunuzu zorlamamalı, yemeklerini küçük porsiyonlar halinde sunmalısınız. Öğle yemeğinde 1 porsiyon etli sebze yemeği (4-5 yemek kaşığı ), yarım kase yoğurt, 1-2 dilim ekmek veya börek, meyve veya taze sıkılmış meyve suyundan oluşan bir öğün sağlıklı bir seçimdir. Akşam yemeğinde 2-3 köfte kadar et/tavuk/balık (ızgara, haşlama veya fırında), pilav veya makarna (4-5 yemek kaşığı), salata, 1 su bardağı ayran, meyve veya sütlü tatlıdan oluşan bir öğünle çocuğunuzun besin gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Kahvaltısı nasıl olmalı?

- Karbonhidrattan zengin olmalıdır. Karbonhidratlar kas ve beyin için temel enerji kaynağıdır. Ekmek, meyve, meyve suyu, tahıl gevrekleri karbonhidrattan zengindir
.
- Demir içeriği yüksek olmalıdır. Demir kansızlık olarak bilinen anemiyi önlemek için gereklidir. Yumurta veya zenginleştirilmiş tahıl gevrekleri, pekmez tüketilebilir.

- Kemik gelişimi için kalsiyumdan zengin olmalıdır. Süt, peynir, pekmez iyi kalsiyum kaynağıdır.

- İleride oluşabilecek kalp-damar hastalıkları ve obezite riskini azaltmak için yağ ve kolesterolden düşük olmalıdır. Et ürünleri (sucuk, salam, sosis) yerine peynir tercih edilebilir.

- Posa açısından zengin bir kahvaltı kabızlığı engellemek için önemlidir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar tercih edilebilir Yaz aylarında çocuklarda ishal sık görülen bir hastalıktır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>