ANNE - ÇOCUK

Güneydoğu'nun ilk tüp bebek merkezi

Diyarbakır'da 15 Ocak 2004'te açılması planlanan Güneydoğu'nun ilk Tüp Bebek Merkezi'ne çok sayıda anne adayının şimdiden başvuru yaptı.
 
   
 
 
     
Merkezin maliyetinin yaklaşık 700 bin dolar olduğu bildirildi.

Kadın Sağlığı ve Fertilite Merkezi Yöneticisi Dr. Zeki Akkum, bölgede tüp bebek merkezinin olmaması nedeniyle çok sayıda hastanın bugüne kadar İstanbul ve Ankara'ya gitmek zorunda kaldığını belirtti.

Tüp bebek yönteminin maliyetinin çok yüksek olmasının da birçok hastanın bu imkandan yararlanmasını engellediğini belirten Akkum, şunları söyledi:

''Merkez, gelecek ay hizmete girecek. Daha açılmadan yoğun başvuruoldu. Elazığ, Bingöl, Şanlıurfa'dan başvuran hastalar var. Maliyeti, uzaklığı ve korku nedeniyle büyük kentlere gitmeye çekinen çiftler ileparası olup da uzakta olduğu için işini bırakıp gidemeyen çiftler bulunuyor. Artık bölgeye hizmet verecek bir merkez olacak.''

ÇİFTLERİN KAFASINDAKİ SORU İŞARETİ

Merkeze gelen hastalarda, yöntemin uygulanmasına gerek olup olmadığını tespit amacıyla tahliller yaptıklarını bildiren Akkum, tüp bebek uygulanacak hastalara yumurta geliştirme, olgunlaşmış yumurtaların toplanması ve döllenmenin gerçekleştirilmesi işleminin yapıldığını söyledi.

Tüp bebek yöntemini tercih eden çiftlerin büyük çoğunluğunu bilinçli hastaların oluşturduğunu kaydeden Akkum, konuşmasını şöyle tamamladı:

''İlk kez başvuran çiftlerde tereddüt oluyor. (Bu çocuk benim çocuğum mu olacak?) diyen erkekler var. Tüp bebek yönteminde başkasının sperminin kullanılması söz konusu değildir. Bunu hastalarımıza çok detaylı şekilde anlatıyoruz.''

14 kişinin çalışacağı merkezde, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmanın maliyeti 3 bin doları bulacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>