AŞK - CİNSELLİK

Cinsellikte Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Eş değiştirmeyin, tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin...
 
   
 
 
     

Enfeksiyon uzmanları, AIDS'in yayılmasında en büyük etkenin cinsel ilişki olduğunu belirtirken, özellikle erkeklere “Eş değiştirmeyin, tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin” uyarısında bulunuyor.

Meni ve vajina salgısının virüsü taşıdığını bildiren uzmanlar, virüsün mukoza ve zedelenmiş dokudan girişi infeksiyona sebep olur. Zorlu ilişkide doku zedelenmesi bulaşmayı arttıran etken olduğunu belirtiyorlar.

Tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin. Tam koruyucu olmamakla birlikte mutlaka kondom (kaput) kullanın. Hiçbir şekilde steril olmayan şırınga, ustura ve jilet, delici, kesici âletleri kullanmayın, paylaşmayın, herhangi bir nedenle eğer vücudunuza kan değerse sabun ve su ile iyice yıkayın, sağlam deriden virüs bulaşmaz.

Sağlıklı görünen fakat HIV taşıyanların hastalığın bulaşmasında en büyük etkendir. AIDS taşıyan hastalarla normal yaşam düzeni içindeki temaslarda hastalık bulaşmaz. Tuvalet, telefon gibi araçların kullanılması, bu şahıslar tarafından hazırlanmış veya dağıtılmış yemeklerin yenmesi, AIDS’li bir şahıs tarafından çatal, bıçakla yemek yenmesi, aynı toplu taşım vasıtalarında seyehat. Hatta el sıkma, öpüşme gibi temaslarla veya öksürük ve aksırıkla dağılan tükürüğün yüzümüze gözümüze gelmesiyle AIDS virüsü bulaşmaz.

Erken tanı, müdafaa sistemleri tamamıyla işlemez hale gelmeden müdahale imkânı verir. Bu sayede hastalıksız süre uzatılmış olur. Böylece AIDS’in kesin tedavisinin bulunabilmesi durumunda taşıyıcıya yaşama şansı tanınmış olacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>